Viac ako 30 rokov Vicente Campillay o hrôzach, ktoré zažil ako chlapec, mlčal. V lete sa o svojom 19-dňovom mučení počas vlády čílskeho diktátora Augusta Pinocheta rozhovoril pred úplne cudzími ľuďmi. Boli to členovia vládnej komisie, ktorá prvýkrát podrobne zhromaždila svedectvá ľudí prenasledovaných počas 17-ročnej Pinochetovej vlády.
Keď si šokujúcu záverečnú správu prečítal prezident Ricardo Lagos, vyhlásil, že desaťtisíce obetí dostanú odškodnenie. Nie jednorazové, ale mesačný pravidelný dôchodok.
Právnici, sociálni pracovníci a psychológovia vypočuli asi 30-tisíc ľudí. Aj Vicenta Campillaya. "Nechcel som o tom hovoriť, pretože som vedel, že budem zbytočne trpieť, keď o tom poviem neznámym ľuďom. Ale to mlčanie ma vyčerpávalo," hovorí pre agentúru Reuters 46-ročný remeselník, ktorý už roky žije v Brazílii.
V roku 1973 mal 15 a o politiku sa príliš nezaujímal. Až kým do skladu s ovocím a zeleninou, kde pracoval, nevtrhla polícia a neodvliekla ho. Mučili ho 19 dní, pažbami pušiek ho zbili tak, že sa nevedel postaviť na nohy, pri hlave mu držali zbraň a vyhrážali sa, že stlačia spúšť. Chceli, aby sa priznal, že je "malý komunista" a teda Pinochetov nepriateľ. Po 19-dňovom pekle ho spolu s 40-tisíckami politických väzňov odviedli na národný štadión. Tam videl popravy a mučenie.
Podobných príbehov si komisia vypočula tisíce. "Kukla na hlave, elektrické šoky, zákaz spánku, psy," spomínala Carmen Díazová. Ona a ďalších tritisíc žien vypovedalo, že ich sexuálne zneužívali.
Prezident Lagos označil správu za šokujúcu. Štát sa podľa neho musí priznať k zodpovednosti za režim, ktorý mučenie a väznenie používal ako štátnu politiku.
Počas Pinochetovej vlády v rokoch 1973 až 1990 prenasledovali desaťtisíce ľudí, viac ako tritisíc zavraždili, ďalšie tisíce museli navždy opustiť krajinu.
Všetci budú teraz mesačne dostávať 140 eur (5600 korún). Návrh ešte musí schváliť Kongres, vládne i opozičné strany sú však pripravené hlasovať za.
Po pätnástich rokoch sa tak Čile začína vyrovnávať so svojou minulosťou. Správa je prvou svojho druhu a dáva do pohybu ďalšie udalosti. Tento mesiac najvyšší veliteľ armády generál Emilio Cheyre verejne priznal zodpovednosť armády za porušovanie ľudských práv. Zoznam bude úplný, až keď sa pred súd postaví hlavný vinník - Augusto Pinochet, ktorému Najvyšší súd v auguste zrušil imunitu. Obsiahla správa by mohla prípravy na súdny proces urýchliť.
MIRIAM ZSILLEOVÁ