FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Ak sa v Tatrách rozšíria turistické centrá, územie dnešného národného parku môže prísť o tento štatút. Už súčasný TANAP ho získal "s odretými ušami".
Riaditeľ občianskeho združenia Živá planéta Peter Sabo hovorí, že podľa medzinárodných kritérií musí byť na území národných parkov ochrana prírody nadradená iným aktivitám. V TANAP-e už roky fungujú turistické a rekreačné zariadenia, preto sa začiatkom 90. rokov nestal súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Experti z medzinárodnej únie ochrany prírody vtedy ukazovali fotografie turistického centra na Štrbskom Plese v zahraničí ako negatívny príklad toho, čo v národnom parku stáť nemôže.
Po tatranskej kalamite ochranárov znepokojilo vyhlásenie premiéra Dzurindu, ktorý povedal, že kalamitu treba využiť na zlepšenie turistického ruchu, zmenu územných plánov a vybudovanie zariadení. Tvrdia, že výstavba v parku by znamenala jeho postupnú likvidáciu.
Riaditeľ parku Tomáš Vančura a primátor mesta Vysoké Tatry hovoria, že Tatry nepotrebujú nové hotely, ale vyššiu kvalitu existujúcich stredísk. Podľa nich by sa cestovný ruch mal rozvíjať v podhorských dedinách a nie na území parku.
Kľúčovým krokom k tomu, aby budúcnosť TANAP-u dostala jasné pravidlá, je podľa Vančuru schválenie nových ochranných zón. Návrh má pripravený dva roky a rozdeľuje park na tri zóny. V nich platí rôzna ochrana prírody, od najprísnejšej, kde môžu lesníci iba odstraňovať kalamitné drevo, až po benevoletnejšiu, kde sa môže lyžovať. Zóny by mali schváliť poslanci.
Vančura sedel aj v komisiách, ktoré dohadovali spôsob, ako odstraňovať kalamity, i ďalší rozvoj cestovného ruchu. Povedal, že zatiaľ je všetko v štádiu rokovaní a prvé závery budú možno známe v novom roku. O nových investičných aktivitách a zmenách v územnom pláne nakoniec rozhodnú poslanci mesta Vysoké Tatry, po pripomienkovaní ministerstvami a inými štátnymi orgánmi. Primátor mesta je členom vládneho výboru na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier.
Zásahy môže urobiť vláda či poslanci zmenou:
nariadenia o vyhlásení tatranského parku za národný - ustanovuje národný park a definuje jeho hranice, zákona o lesoch - hovorí o spôsobe lesného hospodárenia, zákona o ochrane prírody a krajiny - definuje ochranu prírody v národnom parku. Možnosti vývoja
Čo hrozí národnému parku
Ak sa schváli taký územný plán, ktorý dovolí stavať nové turistické centrá, stavebná činnosť sa pomaly rozšíri do vnútra a národný park sa premení na turistické stredisko. Postupným znížením stupňov ochrany v jednotlivých územiach sa do týchto lokalít dostanú investori, park sa časom zdevastuje. Ako tomu zabrániť
V diskusii si vyjasniť, či chceme a potrebujeme národný park, kde bude divočina, alebo turistické centrum. Ak sa má dosiahnuť kompromis - aj park, aj turisti, TANAP musí mať presne určené zóny, ktoré ujasnia, čo sa v území smie alebo nesmie. Do diskusie o budúcnosti by mali byť prizvaní ochranári. Z vlády ich zatiaľ nik neoslovil. Ak sa pustí turizmus do podhorských dedín, neurbanizovaný národný park môže napomôcť rozvoj cestovného ruchu, pretože bude hlavným ťahákom turistov.
Autor: dro