FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Slovensko je krajinou rozdielov. Východ republiky sa od západu líši nielen hospodárskou skladbou a úrovňou, ale aj populačnými charakteristikami. Výskumné demografické centrum včera zverejnilo svoj nový prieskum na pôde Štatistického úradu.
Demografka Danuša Jurčová hovorí, že na západe krajiny badať väčší príklon k novému modelu reprodukčného správania. Prejavuje sa najmä úbytkom narodených detí a sobášov, prírastkom detí narodených mimo manželstva, rozvodov a podobne. "Na východe sa zmeny prejavujú pomalšie," hovorí Jurčová. Podľa nej je to najmä vplyvom religiozity a nižšieho stupňa urbanizácie územia.
Populácia Slovenska starne - obyvateľov v postproduktívnom veku pribúda, ich podiel na celkovom počte obyvateľov rastie. Kým sever a východ Slovenska sú populačne mladšie, stred a západ krajiny staršie. Tu sa podľa Jurčovej už v druhej polovici 90. rokov sformovali "centrá starnutia", pričom hlavnými boli obvody Štúrovo a Nové Mesto nad Váhom a vedľajšími Bratislava a Levice. "V nasledujúcom období sa proces starnutia zintenzívnil a akoby sa posunul smerom na sever."
V druhej polovici 90. rokov sa vyprofilovali dva regióny s výraznými migračnými prírastkami, pričom časom sa ich pozícia zvýraznila. "Prvý sa utvoril v zázemí Bratislavy, druhý v zázemí Košíc," hovorí Jurčová. Oba podľa nej profitujú z blízkosti miest, ktoré však migráciou obyvateľstvo strácajú. To je podľa Jurčovej predovšetkým prejavom suburbanizácie. Inými slovami: "Obyvateľstvo sa sťahuje z veľkých miest do ich zázemia." Získava tým najmä Senec neďaleko hlavného mesta.
Aké sú očakávania? Výskumníci predpokladajú znižovanie prírastku obyvateľstva. Demograf Boris Vaňo odhaduje, že do roku 2025 sa počet okresov, kde obyvateľstvo ubúda, zvýši z terajších zhruba 30 na 60. "Predpokladáme, že vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi sa uskutoční až za horizontom tejto prognózy."
Demografia regiónov Slovenska
Pre populačne mladšie obvody sú príznačné: prirodzený prírastok obyvateľstva, najviac živo narodených, nižší priemerný vek žien pri 1. pôrode, vyššia sobášnosť, nižšia rozvodovosť. Takými sú najmä Námestovo, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou.
Populačne staršie obvody sa vyznačujú prirodzeným úbytkom obyvateľstva, nízkym počtom živo narodených, vyšším priemerným vekom žien pri 1. pôrode, nižšou sobášnosťou. Tento typ reprezentujú Štúrovo, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, Komárno a Nové Zámky.
Pokiaľ ide o úmrtnosť, muži najdlhšie žijú v regióne tvorenom obvodmi Trenčín, Prievidza, Martin, Banská Bystrica a v obvodoch Piešťany, Bratislava, Košice a Bardejov. Ženy najdlhšie žijú v regióne od Nitry po Žilinu a na východ po Liptovský Mikuláš, ale aj v obvodoch Bratislava, Piešťany a Stropkov. Obe pohlavia sa dožívajú najmenej rokov najmä v južných obvodoch - od Komárna po Trebišov.
(Zdroj: Demografická charakteristika obvodov Slovenskej republiky 1996 - 2003. INFOSTAT, Bratislava 2004.) (joč)
O Rómoch
Na Slovensku "podľa reálnych odhadov" žije v súčasnosti zhruba 400-tisíc Rómov, čo je približne 7 percent celkového počtu obyvateľov. Väčšina z nich sa hlási k slovenskej či maďarskej národnosti.
Tunajších Rómov možno rozdeliť na integrovaných (zhruba 20 percent), čiastočne integrovaných (50 %) a neintegrovaných (30 %).
Rómske obyvateľstvo sa od nerómskeho spravidla líši spôsobom života, životnou a vzdelanostnou úrovňou, ako aj reprodukčným správaním.
Rómovia verzus Nerómovia
Plodnosť Rómov je vyššia ako plodnosť nerómskeho obyvateľstva. Na Slovensku pripadá na jednu ženu v reprodukčnom veku asi 1,2 dieťaťa, v rómskej populácii zhruba 3 deti. V rómskych osadách na 1 ženu pripadá v priemere 4,6 dieťaťa.
Na Slovensku sa priemerný vek pri prvom pôrode postupne zvyšuje (vlani 24,9 roka), u Rómov je dlhodobo nízky. Najnižší je u neintegrovaných Rómov - 19,6 roka.
Populácie sa líšia aj podielom narodených mimo manželstva. Na Slovensku sa v posledných rokoch mimo manželstva narodí okolo 20 % novorodencov, v rómskej populácii takmer 40 %.
Rómska reprodukcia sa spomaľuje. Za 30 rokov by vo vývoji rómskeho a nerómskeho obyvateľstva nemal byť výraznejší rozdiel. Predpokladá sa, že po roku 2025 Rómovia budú predstavovať zhruba 10 % obyvateľstva Slovenska.
Zdroj: Reprodukčné správanie obyvateľstva v obciach s nízkym životným štandardom.
Výskumné demografické centrum, Bratislava 2004. (joč)