Člen výboru a poslanec za SMK Zsolt Komlósi si síce myslí, že SDKÚ by mala povedať, kto za ňu prevzal 22-miliónový záväzok, ale ak by aj stranu vyzvali doplniť výkaz, "sankcionovať nevieme".
Samotné výročné správy politických strán za rok 2003 podľa Komlósiho splnili kritériá zákonov a predpisov "okrem toho, že niektoré strany správy vôbec nedodali".
Komlósi nechcel otvorene odpovedať na otázku, či by bol za zmenu zákona, aby sa nemohol obchádzať, ako to naznačuje prípad SDKÚ. "To má svoje súvislosti. Musím byť aj opatrný, to môže mať všelijaké následky," povedal.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý je za to, aby kontrolu strán umožnil prísnejší a vymožiteľný zákon. "Ideálne by bolo, keby bola kontrola nezávislá, tak by to bolo prirodzené, lebo narábame s verejnými zdrojmi," povedal. Poslanci sa práve teraz budú zaoberať návrhom zákona o politických stranách z dielne ministerstva vnútra. Zuzana Wienk z Aliancie fair play, ktorá návrh pripomienkovala za verejnosť, ale tvrdí, že "zákon ponecháva kontrolu v pôvodnom stave a ten je nefunkčný".
Aliancia navrhla, aby financovanie nekontroloval výbor a ministerstvo financií, ale nezávislý orgán alebo iné ministerstvo, napríklad vnútra. Navrhla aj náhodné kontroly hospodárenia strán, ktorých výsledok by bol zverejnený. "Naše návrhy neboli do zákona zapracované," hovorí Wienk.
Podľa aliancie sa politické strany cez poslancov kontrolujú samy a je tam teda priamy konflikt záujmov. "Je tam evidentná politická nechuť, aby zvýšili kontrolu voči sebe," povedala.
Ak parlament návrh ministerstva schváli, dostanú strany od štátu v ďalšom volebnom období asi 734 miliónov korún. V tomto volebnom období to bude 459 miliónov korún. (rk, mož)