Bratislava 29. novembra (TASR) - Rovnosť príležitostí medzi mužmi a ženami v oblastiach politického rozhodovania, zamestnanosti ale aj trávenia voľného času prináša podľa realizátorov dnešnej medzinárodnej konferencie Gender mainstreaming v Bratislave o rodovo citlivom prístupe ekonomický rast a rozvoj ľudských zdrojov.
Problematika rodovo citlivého prístupu nie je podľa Zuzany Vranovej z Odboru rovnosti príležitostí a antidiskriminácie ministerstva práce a sociálnych vecí len otázkou žien. "Je potrebné, aby rovnaké podmienky platili pre ženy i mužov v pracovných príležitostiach i možnostiach oddychu, pretože to v konečnom dôsledku prináša spokojnosť. Tá je impulzom nielen pre ekonomický rast, ale aj pre zvýšenie pôrodnosti," povedala Vranová. Príkladom je podľa nej Švédsko, kde vďaka silnej sociálnej politike ako v jednej z mála krajín EÚ prevažuje počet narodených detí nad zomretými obyvateľmi.
Obmedzené zastúpenie žien sa na Slovensku prejavuje vo vrcholovej politike aj v popredných pozíciách súkromných firiem. "V slovenskej vláde nie je ani jedna ministerka, zastúpenie žien v parlamente je okolo 20 percent," konštatovala Vranová. Absencia rovnosti príležitostí sa podľa nej prejavuje aj v rodinnom živote. "V našich rodinách trávi otec so svojim dieťaťom len okolo sedem minút denne. Vo Švédsku posunutím nástupu do zamestnania u žien o hodinu neskôr si partneri rozdelili úlohy," spomenula Vranová. Deti do materských škôl tak odprevádzajú matky, ale domov ich privážajú otcovia. To okrem iného prispelo podľa Vranovej k zastaveniu negatívneho trendu pôrodnosti v tejto krajine.
V snahe riešiť problém vyškolilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) a Národné centrum pre rovnoprávnosť žien a mužova (NCRŽM) skupinu expertov, ktorí budú testovať dve firmy. "Experti vykonajú analýzu, aká je napríklad firemná podpora žien po pôrode, aké sú pracovné podmienky a rekreačné možnosti. V oblasti oddychu ide o to, aby nebol k dispozícii len futbal pre mužov, ale aj športové aktivity pre ženy," povedala koordinátorka projektu Anna Klimáčková z NCRŽM. Podobný projekt mieni MPSVR v spolupráci s nemeckými a francúzskymi partnermi spustiť aj v štátnej správe.
Konferenciu Gender mainstreaming usporiadalo MPSVR a NCRŽM s podporou Rozvojového programu OSN (UNDP) a Európskej komisie na Slovensku v Správe účelových zariadení (SÚZA) v Bratislave. Okrem diskusných príspevkov účastníkov konferencie z Nórska, Fínska, Francúzska bol predstavený aj Švédsky systém analýz a opatrení na zabezpečenie rovnakých príležitostí a odstraňujúcich uprednostňujúce efekty.