Bratislava 12. decembra (TASR) - Návrh nového vysokoškolského zákona, ktorý by mal začať platiť od 1. apríla 2002, zásadne zmení postavenie vysokých škôl (VŠ). Dôjde k ich transformáciám na verejnoprávne organizácie a VŠ sa tak stanú vlastníkmi dnes spravovaného majetku v celkovej hodnote 15 až 20 miliárd korún. O novom zákone dnes v prvom čítaní rokujú poslanci Národnej rady SR.
Zákon umožní vznik neuniverzitných VŠ, transformuje systém študijných odborov a zavedie dva cykly vysokoškolského vzdelávania - magisterský spolu s bakalárskym a kreditový systém. VŠ v zmysle nového zákona vytvoria pracovné miesta profesorov a docentov, ktoré budú obsadzované na základe výberových konaní na dobu určitú. Zákon podporuje prechod na viaczdrojové financovanie VŠ. Pri rozdeľovaní prostriedkov zo štátneho rozpočtu sa bude prihliadať na počet študentov a absolventov, náročnosť odboru a kvalitu vzdelávania a vedeckej činnosti.
Do návrhu zákona, ktorý vzbudil ostrú kritiku predstaviteľov vysokých škôl a orgánov, ktoré ich reprezentujú, ministerstvo zapracovalo všetky pripomienky, na ktorých sa akademická obec zhodla. Rezort však neakceptoval požiadavku Rady vysokých škôl na zachovanie právnej subjektivity fakúlt, ktorú považuje za neodôvodnenú. Fakulty však budú mať garantované kompetencie, akými sú určovanie podmienok prijatia na štúdium, rozhodovanie v prijímacom konaní, utváranie a uskutočňovanie študijných programov. V oblasti podnikateľskej činnosti bude rozsah právomocí fakúlt určený v štatúte VŠ.
V návrhu zákona je zapracované aj platenie externej formy vysokoškolského štúdia. Za denné štúdium by sa malo platiť len pri prekročení bežnej dĺžky štúdia bez vážnych dôvodov. Rozpätie poplatkov zákon stanoví od minimálnej hranice desiatich percent priemerných nákladov za štúdium, čo predstavuje asi 5500 Sk korún, po maximálnu hranicu, ktorou je sedemnásobok tejto sumy - 38 500 Sk ročne. Vláda výšku poplatkov pre jednotlivé vysoké školy stanoví osobitným nariadením. Prihliadať by mala na nákladovosť štúdia na jednotlivých školách a jeho atraktívnosť. Všetky poplatky budú príjmom vysokých škôl, pričom z vybraných prostriedkov musí škola odviesť 40 percent do študijného fondu. Ten bude slúžiť na podporu študentov a to i externých zo sociálne slabších rodín.
Vláda zákon schválila 31. októbra s ďalšími dvoma pozmeňovacími návrhmi, ktoré podľa štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR Martina Fronca takisto vyvolajú polemiku pri schvaľovaní v parlamente. Prvým je pozmeňovací návrh Slovenskej akadémie vied, podľa ktorého by Akreditačná komisia SR mala mať v budúcnosti tretinu svojich členov z externých vzdelávacích inštitúcií. Vládny kabinet prijal aj alternatívny návrh, aby rektori rozhodovali o tom, či budú delegovať na dekanov fakúlt právomoci v oblasti pracovnoprávnych vzťahov. Podľa pôvodného návrhu mal byť rozsah právomocí fakúlt v oblasti pracovnoprávnych vzťahov určený v štatúte VŠ.
Rokovanie NR SR bude pokračovať od 14. hodiny rozpravou k návrhu nového vysokoškolského zákona.