BRATISLAVA - Zajtra sa začne posledná schôdza parlamentu v tomto roku, na ktorej budú poslanci rokovať o štátnom rozpočte, zákone o rodine a budú aj voliť nové vedenie NKÚ. Zaujímavé bude, či opozícia opäť využije interpelácie na hlasovanie o dôvere členom vlády.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner by chcel, aby si vládna koalícia vyjasnila otázku, či "má byť predsedom NKÚ kandidát súčasnej opozície". Jeho funkčné obdobie totiž trvá sedem rokov a prekryje tak pôsobenie troch vlád.
Opozícia nedávno vyhlásila, že sa chce dohodnúť na spoločnom kandidátovi, ale pred víkendom už Smer navrhol Pavla Pavlisa a HZDS zasa poslanca Jána Jasovského.
Podpredseda HZDS Ján Kovarčík povedal, že v strane prevládlo presvedčenie, že by to mal byť ich kandidát, "preto sme vybrali veľmi vzdelanú osobu so skúsenosťami". V kuloároch vraj zachytil, že by ich kandidáta mohla podporiť ANO. Lintner sa nad tým pousmial a povedal, že "ide o zaujímavú úvahu".
Pri hlasovaní o štátnom rozpočte sa bude koalícia spoliehať na nezávislých poslancov, ale poslanec SMK Gyula Bárdos je opatrný, lebo môžu prísť nečakané pozmeňujúce návrhy. Navyše, šéf parlamentu Pavol Hrušovský naznačil, že zmeny v rozpočte si vyžiada aj ekologická katastrofa vo Vysokých Tatrách.
Chaos môžu vyvolať interpelácie. Opozícia sa nechce vzdať zámeru, že ak niektorý z členov vlády neuspokojivo odpovie na interpeláciu, navrhne hlasovať o jeho dôvere. K takejto situácii došlo na poslednej schôdzi, keď bola poslankyňa HZDS Katarína Tóthová nespokojná s odpoveďou ministra školstva Martina Fronca.
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík predpokladá, že koalícia tak ako doteraz odmietne spájať vyslovovanie dôvery s interpeláciami. Gyula Bárdos si myslí, že pri interpeláciách by mali byť prítomní vládni poslanci vrátane tých, ktorí s koalíciou spolupracujú a ukázať, že "väčšina je na našej strane". (sp)