O maďarskom referende o dvojakom občianstve sme sa rozprávali s predsedom SMK BÉLOM BUGÁROM.
SMK v minulosti dvojaké občianstvo nepožadovalo, s výnimkou Miklósa Duraya. Zmenila názor?
"SMK ani teraz nepožaduje dvojaké občianstvo."
Ale podporuje referendum požadujúce dvojaké občianstvo.
"Pán redaktor, ja ako Maďar poznám rozdiel medzi slovami podporovať a požadovať. My len podporujeme, pre nás to má len symbolický význam. Toto referendum neodštartovali maďarské politické strany, je to obrovský hazard. Ale pre nás, hlavne pre tie menšiny, ktoré zostanú mimo Európskej únie, je obrovské nebezpečenstvo povedať v referende nie."
Skúmali ste, ako je tento koncept dvojakého občianstva na etnickom základe zlučiteľný s legislatívou Európskej únie?
"Rada Európy v roku 1997 prijala uznesenie, alebo dokument, v ktorom sa hovorí, že dvojaké občianstvo je systém, ktorý treba podporiť. Dvojaké občianstvo sa prideľuje na základe vnútroštátnych predpisov. Ak prijmeme zákon, že každý, kto sa prihlási o slovenské občianstvo a dokáže, že má takým či onakým spôsobom slovenský pôvod, dostane štátne občianstvo."
Podľa otázky referenda by menšinovým Maďarom vznikal nárok na maďarské občianstvo aj bez možnosti individuálneho zvažovania. Existuje niečo také v Európskej únii?
"Opakovane vám hovorím, že to nebola maďarská politika, ani menšiny, ktoré toto referendum odštartovali. Referendum však, bohužiaľ, bude."
Vy však vyzývate, aby maďarskí voliči hlasovali za. O otázke, ktorá je nezmyselná a má podľa právnikov nevypočítateľné dosahy.
"Pozrite sa, v maďarskom parlamente je aj tak potrebné o tom prijať ústavný zákon. Koalícia ani opozícia nemajú dvojtretinovú väčšinu."
Ak bude referendum platné, vznikne však záväzok pre parlament.
"Dôležité je, ako sa skončí referendum. Podľa mojich vedomostí nie je isté, že bude úspešné. Možno zbytočne hovoríme o veciach, ktoré nemusia nastať. Ak však referendum nebude úspešné, to bude mať následky, a na to sa nikto nepripravuje."
Nebojíte sa, že pre dvojaké občianstvo opäť vznikne medzi Maďarskom a Slovenskom konflikt podobný tomu okolo krajanského zákona?
"To vždy závisí od toho, či chce niekto vyvolať konflikt. Keď chcel premiér Dzurinda reagovať tak, ako reagoval, napriek tomu, že sme sa pri tom zákone o zahraničných Maďaroch dohodli, tak samozrejme vyvolá konflikt. Výsledok je ten, že nakoniec došlo k dohode, a na základe toho, čo SMK navrhla a prekonzultovala s pánom premiérom. Akurát potom hovorí, že sme nikdy o zákone nerokovali, čo nebola pravda. Otázka je vždy, či chce niekto vyvolať konflikt."