Na kongrese Stálej maďarskej konferencie v Budapešti pred dvoma týždňami, kde sa bez spoločného vyhlásenia diskutovalo o referende, boli aj Béla Bugár (vľavo) a Miklós Duray (vpravo). Kým Duray sa angažuje za referendum priamo v Maďarsku, Bugár to neurobí. "Nepôjdem do Maďarska, nezapojím sa do kampane, nebudem vystupovať na mítingoch. Poviem svoj názor, ale ak to niekto považuje za zásah do kampane, to je jeho problém," povedal.
Postoj hlavných maďarských menšinových strán vrátane SMK k dvojakému občianstvu sa od minulého leta výrazne radikalizoval.
Na Slovensku ho donedávna nahlas žiadal iba Miklós Duray. Predseda strany Béla Bugár ešte vlani v septembri povedal, že nevie o väčších skupinách, ktoré by ho požadovali.
Šéf Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku dokonca vlani dvojaké občianstvo odmietal z obavy, že by viedlo k masovej migrácii do Maďarska.
Postoje zmenili z dvoch dôvodov, ktoré platia pre Slovensko rovnako ako pre rumunské Sedmohradsko či srbskú Vojvodinu. Umiernení politici sa dostávajú pod tlak vlastných radikálov a majú navyše stále väčší problém mobilizovať svojich voličov. Situácii sa snažia čeliť aj tým, že vyhľadávajú nové symbolické témy. Po krajanskom zákone či univerzite prišlo na rad dvojaké občianstvo.
Bugár má pravdu, že pre slovenských Maďarov je dvojaké občianstvo po vstupe do Európskej únie iba symbolické a Slovensko pravdepodobne nijako nepoškodí. Otázkou je, ako sa k tejto veci postavia slovenskí politici a či z nej maďarským národniarom pomôžu urobiť ďalšie kolo sporu o krajanský zákon. (pm)