Gábor Török. Vládna koalícia je proti referendu, opozícia ho naopak silno podporuje.
V sobotu mal míting na podporu dvojakého občianstva Viktor Orbán, líder opozičného Fideszu. Niekoľkým tisícom prívržencov povedal, že opäť môže nastať historická príležitosť vytvoriť z 10-miliónovej krajiny 15-miliónový národ.
"Budeme opäť hrdým a silným národom, ktorý sa postará o svojich občanov, bude žiť v mieri so susedmi a pomôže tým, ktorí si nevedia pomôcť," povedal Orbán na mítingu.
Poslanec SMK Miklós Duray na míting síce neprišiel, ale pre maďarské súkromné rádio povedal, že po Trianone (1918) bolo Maďarom občianstvo zhabané a "stratili sme ho nie na základe maďarských zákonov". Dvojaké občianstvo by teda bolo podľa neho iba návratom do právneho stavu, ktorý bol umelo prerušený.
Spolu s ďalšími radikálnymi menšinovými lídrami vyzval Duray maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na verejnú debatu o dvojakom občianstve. Má byť dva dni pred referendom.
Premiér Gyurcsány síce ponuku prijal, ale zároveň včera menovite Durayovi aj Orbánovi odkázal, že im nedovolí, aby určovali národnú politiku jeho vlády.
Dvojaké občianstvo by malo praktický význam iba pre Maďarov z Rumunska, Srbska a Ukrajiny, lebo tí žijú v štátoch mimo Európskej únie. Dostali by maďarský pas, mohli by žiť v Maďarsku a bez problémov cestovať v Európskej únii.
Nie je však vôbec jasné, čo sa bude diať, ak sa voliči v platnom referende vyslovia za dvojaké občianstvo. Šéf Svetového zväzu Maďarov Miklós Patrubány, ktorý referendum inicioval, tvrdí, že parlament musí odhlasovať pre príslušníkov menšín automatické právo na maďarské občianstvo so všetkými jeho výhodami.
Politické strany vrátane SMK, ktoré referendum podporujú, však hovoria iba o obmedzenom občianstve, najmä o práve na maďarský pas. Právnici tvrdia, že referendum takéto obmedzenia neumožňuje.
Nie je teda vôbec jasné, či by noví maďarskí občania mohli v Maďarsku voliť a mať nárok na zdravotné a sociálne zabezpečenie. Vláda sa obáva, že sa do krajiny nasťahujú státisíce chudobných príbuzných, ktorí zruinujú domáce zdravotníctvo a sociálny systém.
Opozícia naopak tvrdí, že sa nikto sťahovať nebude a dvojaké občianstvo nebude Maďarsko nič stáť.
Odborníci spochybňujú oba názory a najmä tvrdia, že neexistujú žiadne seriózne štúdie o možných následkoch.
Vládne strany sa v skutočnosti obávajú toho, že do krajiny prídu tisíce nových voličov, ktorí dajú hlas opozícii a na dlhý čas odstavia dnešnú vládnu garnitúru od moci. V to isté tajne dúfa aj opozícia.
Spor o občianstvo sa v mnohom podobá sporu o krajanský zákon, ktorý bývalá Orbánova vláda vymyslela práve preto, aby sa udeleniu občianstva vyhla. Teraz však spolu s časťou menšín tvrdí, že nová vláda zbytočným ustupovaním únii či Slovensku krajanský zákon "vyprázdnila", a preto je potrebné občianstvo.
Podobne ako krajanský zákon je aj občianstvo z väčšej časti ilúziou, ktorá nerieši reálne problémy maďarských menšín v susedných krajinách. V očiach mnohých menšinových Maďarov však potvrdzuje ich identitu a vyjadruje záväzok materskej krajiny, že sa o nich bude starať.