Hrozí, že Ukrajina sa rozpadne na dve

KYJEV - Ukrajina sa začína po prezidentských voľbách deliť na východnú a západnú časť a obe počas víkendu mobilizovali obyvateľstvo. Ukrajinský parlament v sobotu vyhlásil voľby ...

Foto - Reuters

KYJEV - Ukrajina sa začína po prezidentských voľbách deliť na východnú a západnú časť a obe počas víkendu mobilizovali obyvateľstvo. Ukrajinský parlament v sobotu vyhlásil voľby za neplatné, čím nahneval východné regióny, ktoré podporujú súčasnú vládu, orientovanú na Moskvu. Začali nahlas hovoriť o autonómii a žiadajú referendum.

"Hrozba rozpadu Ukrajiny je reálna, hlavne ak ju podporujú sily zvonku," vyhlásil včera poľský prezident Aleksander Kwasniewski po návrate zo sprostredkovateľskej misie v Kyjeve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Viktor Janukovyč, ktorého údajné víťazstvo Európska únia a USA označili za zmanipulované, má podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. Janukovyč včera odcestoval na východ krajiny na stretnutie s regionálnymi lídrami, v Donecku ho privítalo 150-tisíc ľudí, manifestácie na jeho podporu boli aj v ďalších mestách.

Niektorí tamojší gubernátori v prítomnosti ruských predstaviteľov tvrdili, že ak bude prezidentom opozičný kandidát Viktor Juščenko, ich regióny nebudú odvádzať dane.

Za Juščenka zasa v Kyjeve v sobotu podľa odhadov demonštrovalo pol milióna ľudí. Juščenko žiada, aby sa voľby zopakovali 12. decembra a aby rozhodnutie o ich konaní padlo rýchlo.

Dnes má Najvyšší ukrajinský súd posúdiť sťažnosť opozície na priebeh druhého kola volieb z minulej nedele. Kyjev zaplnili aj včera protestujúci ľudia, hoci opozičná líderka Julia Tymošenková "oranžových demonštrantov" vyzvala, aby si oddýchli a prišli dnes v plnej sile pred Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu

Obe strany si uvedomujú, že čas hrá proti nim, myslí si Ján Kubiš, generálny tajomník OBSE, ktorý sa v piatok večer zúčastnil na okrúhlom stole v Kyjeve. "Zásadné politické riešenie musíme nájsť v priebehu najbližších dní," povedal včera pre SME.

V piatok a v sobotu v Kyjeve podporili Juščenka aj politici zo Slovenska. Bývalý slovenský prezident Michal Kováč odcestoval ako slovenský vyslanec po dohode s ministerstvom zahraničných vecí. V rozhovore pre SME ocenil vôľu Ukrajincov po slobodnej spoločnosti. Na námestí v ukrajinskom hlavnom meste vyjadrili podporu Juščenkovi poslanci za ANO Jozef Heriban a Iveta Henzélyová.

Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Doneck pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu