Sneh z chodníkov prehodíme pod koruny stromov. FOTO - JÁN PAVLOVKIN
Proti zmrznutiu koreňov treba chrániť na jeseň vysadené ovocné stromčeky, kríky, vinič, ale najmä broskyne, marhule, kivi a černice odrody Thornfree. Kmene obalíme papierom, vrecovinou, čečinou, kukuričným kôrovím, slamou, plastovou fóliou, rohožami či netkanou textíliou. Tento materiál dobre upevníme špagátom, aby sa obal cez zimu neuvoľnil. Koreňovú sústavu chránime pred mrazmi vrstvou lístia, vyzretého kompostu alebo zeminy, ktorá nesmie siahať až po kmienok. Ak je jeseň chudobná na zrážky, ovocné dreviny treba pred príchodom silnejších mrazov dôkladne zavlažiť.
Nerovnomerné prehrievanie kmeňov a spodných častí kostrových konárov slnečnými lúčmi spôsobuje v zime praskanie kôry. Aby sme tomu zabránili, tieto časti drevín natrieme vápenným mliekom. Do vody pridáme 15 až 20 percent vápna a do pripraveného mlieka dáme ešte 1 až 1,5 percenta Kuprikolu 50. Stromy natierame koncom jesene alebo v januári, čím zabránime vzniku prasklín a prieniku spór závažných chorôb do dreva a kôry (najmä cytosporióza, bakteriálna a nektriová rakovina).
Výdatná snehová prikrývka chráni pôdu a korene rastlín pred zmrznutím. Väčšia nádielka mokrého ťažkého snehu však môže polámať konáre ovocných drevín, najmä stĺpovitých tvarov. Sneh preto striasame. Ak je v záhrade málo snehu, zhrnieme ho z chodníkov, od plotov a iných nevyužitých plôch ku kmeňom ovocných drevín.
V neoplotených alebo nedostatočne ohradených záhradách často spôsobuje škody zver ohrýzaním ovocných drevín (predovšetkým zajace). Oplotenie preto skontrolujeme a poškodené časti opravíme. V neoplotených záhradách chránime kmienky ohradou z latiek alebo z drôteného či plastového pletiva uvedenými spôsobmi.
Na ochranu proti chorobám a škodcom urobíme viaceré mechanické opatrenia. Odstránime suché a nevyliečiteľne choré stromy aj kríky, aby neohrozili zdravé ovocné dreviny. Zhrabeme opadané lístie, zdravé skompostujeme (s výnimkou lístia z orecha) a napadnuté chorobami spálime. Z kmeňov starých stromov oškriabeme rozpraskanú kôru, ktorú spálime. Odstránime uschnuté, nalomené i poškodené konáre a moniliózou napadnuté a mumifikované plody. Z kmeňov stromov pozberáme a spálime lapacie pásy. Nahradíme ich novými pásmi určenými na lapanie piadiviek a iného lezúceho hmyzu, ktorý zimuje v korunách stromov, čím zabránime škodcom klásť vajíčka. Zberáme aj kukly mlynárika ovocného na jadrovinách, na broskyniach odstránime výhonky napadnuté psotou broskyňovou.
V zime nezabúdame ani na operených pomocníkov pri ochrane rastlín pred škodlivým hmyzom, najmä na sýkorky. Na stromy zavesíme búdky a vtáčatá prikrmujeme.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.