Rozhodnutie sa očakáva v pondelok.
Oficiálny výsledok volieb musia zverejniť tri dni po vyhlásení volebnej komisie v parlamentných a vládnych novinách Úradný kuriér a Hlas Ukrajiny. To sa však ešte nestalo, čaká sa na Najvyšší súd.
"Rozhodnutie súdu bude mať kľúčový vplyv na ďalšie smerovanie z politickej krízy," povedal SME renomovaný ukrajinský politológ Hryhoryj Nemyria. "Dúfam, že budú rozhodovať v rámci zákona, aj keď sú to len ľudské bytosti a sú súčasťou systému."
Najvyšší súd síce nemôže podľa ukrajinskej ústavy vyhlásiť voľby za neplatné, ale svojím rozhodnutím môže ovplyvniť ďalší vývoj. "V prípade, že Najvyšší súd voľby napadne, volebná komisia by mala okamžite rezignovať," myslí si Nemyria.
Opozícia sa v parlamente už pokúšala odvolať celú volebnú komisiu. Chýbala jej podpora komunistov. Dnes sa to môže zmeniť. Opozícia znovu zvolala mimoriadne zasadnutie parlamentu.
Ešte stále je reálna aj možnosť, že súd uzná výsledky a prezidentom sa stane Viktor Janukovyč. I keď dnes je to už najmenej pravdepodobný scenár.
Po medzinárodnom tlaku, ale najmä kritickej situácii na domácej scéne, sa asi po rozhodnutí Najvyššieho súdu Ústredná volebná komisia obráti na parlament so žiadosťou o vypísanie nových volieb, ktoré by sa mali uskutočniť do 90 dní.
Do úvahy pripadá aj vyhlásenie výnimočného stavu. Prezident Leonid Kučma by si tak predĺžil funkčné obdobie. Ani to nie je nereálne. Najmä ak z Doneckej a Luhanskej oblasti hlásia snahy vyhlásiť referendum o autonómii, či dokonca rovno žiadajú o pripojenie sa k Rusku.
MIREK TÓDA