Marwán Barghútí chce byť palestínskym lídrom. FOTO - REUTERS
Palestínski politológovia však hovoria, že rozpory medzi palestínskymi politikmi budú mať aj pozitívny vplyv: voľby budú skutočne o súťaži kandidátov a programov, a nie naordinovaným divadlom tak, ako to bolo v roku 1996, keď zvíťazil Jásir Arafat.
Na post predsedu palestínskej samosprávy kandiduje až 16 kandidátov (od univerzitných profesorov, podnikateľov až po palestínsku korešpondentku agentúry AFP). Svetové médiá a politikov však zaujímajú len dvaja: bývalý premiér Mahmúd Abbás a väzeň Marwán Barghútí.
Abbás je oficiálnym kandidátom najvplyvnejšieho palestínskeho zoskupenia Fatah. Nepodporujú ho však všetky frakcie Fatahu a je pomerne nepopulárny aj na palestínskej ulici. Preto nie je nadšený, že kandidovať chce aj Barghútí. Mladý, podľa Palestínčanov neskorumpovaný a vplyvný radikál sedí v izraelskej väznici a odpykáva si tam päť doživotných trestov za organizáciu teroru.
Vo Fatahu jeho úmysel spôsobil paniku. Stará garda, ku ktorej patrí Abbás, už do väznice poslala Barghútímu odkaz, aby bol lojálny a rešpektoval rozhodnutie Fatahu.
Viacerí predstavitelia Fatahu na západnom brehu a v Gaze však tvrdia, že Abbásova nominácia nebola výsledkom vnútrostraníckej debaty a je sporná, pretože neodráža názory mladších členov hnutia.
Abbás sa všetko snaží zachrániť rečami o vnútrostraníckych voľbách. Jeho oponenti tomu však nedôverujú. Boja sa, že ich zmanipuluje. Abbásov návrh má aj jeden veľký defekt: voľby majú byť až v auguste budúceho roka, teda po voľbe vedenia samosprávy.
Abbásovi odporcovia chcú, aby Barghútí kandidoval ako nezávislý kandidát. On však sedí vo väzení a Izraelčania hovoria, že tam aj umrie.
V palestínskych, ale aj izraelských novinách sa intenzívne špekuluje, že Barghútího by mohli prepustiť výmenou za Izraelčana Johnathana Pollarda. Ten je v americkej väznici za špionáž pre Izrael. Pollard tvrdí, že ľudia okolo premiéra Šarona veria, že Barghútí je schopný udržať Palestínčanov pod kontrolou a urobiť poriadok s teroristami. Vraj s ním už rokujú a v médiách sa pripravuje pod taktovkou Američanov kampaň na jeho očistenie. Argumentom má byť, že ak nebude Palestínčanom šéfovať Barghútí, bude to niekto z Hamasu.
Ak by Izrael skutočne uveril, že Barghútí je zárukou pokoja, urobil by rovnakú chybu ako s Jásirom Arafatom, ktorého vytiahol z virtuálneho väzenia v Tunise ako nového palestínskeho vodcu. Navyše by porušil svoju zásadu, že neprepúšťa ľudí, ktorí majú na rukách krv.
JANA MIKUŠOVÁ