Líder opozície a bývalý lodný kapitán Traian Basescu zdraví voličov námorníckym pozdravom. Premiér a favorit prezidentských volieb Adrian Nastase si svojou výhrou nemôže byť istý. FOTO - REUTERS
nou prestávkou vládne od roku 1990.
Nebývalú kontinuitu vykazuje aj obsadenie prezidentského postu, ktorý od pádu Ceaušescovej diktatúry až doteraz (opäť s štvorročnou prestávkou) zastáva bývalý vysoký komunistický funkcionár Ion Iliescu. Dnes už kandidovať nemôže, jeho nástupcom a favoritom volieb je súčasný premiér Adrian Nastase.
Najväčším konkurentom sociálnych demokratov je pravicová koalícia Spravodlivosť a pravda, ktorá je zložená z Demokratickej strany a Národnoliberálnej strany. Jej lídrom a prezidentským kandidátom je primátor Bukurešti Traian Basescu.
Ešte v lete po komunálnych voľbách sa zdalo, že pravica má dobrú šancu postkomunistov vystriedať. Posledný prieskum agentúry Data Media však vládnej strane predpovedá 40 percent hlasov, opozičnej koalícii iba 34.
V prezidentskom súboji by dostal Nastase 41 percent, Basescu iba 32. Do dolnej a hornej komory parlamentu by sa mali dostať aj ultranacionalistická Strana Veľkého Rumunska a Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku, ktorý zastupuje 1,5-miliónovú maďarskú menšinu. Podľa prieskumov naopak neuspeje strana bývalého pastiera oviec a dnes majiteľa futbalového klubu Steaua Bukurešť Gigiho Becaliho.
Vládnej strane proti opozícii pomohli jej relatívne zahraničnopolitické úspechy, tohtoročný vstup Rumunska do NATO i pokrok v prístupových rokovaniach s Európskou úniou. Vláda si pripisuje zásluhu na tom, že sa podarilo v roku 2000 ešte 41-percentnú infláciu znížiť na štvrtinu, zaistiť bezvízový styk s úniou, či zvýšiť prídavky na deti. Kabinet aj s ohľadom na voľby odložil reformy zdravotníctva a sociálneho systému.
Opozícia postavila kampaň na kritike všadeprítomnej korupcie, ktorú aj zahraničie považuje za jeden z najväčších problémov Rumunska. Efektivitu opozičnej kampane však znížilo, keď sa korupčné aféry nevyhli ani jej vlastným politikom.
Predpokladaný úspech vládnej strany má aj ďalšie vysvetlenie. Podľa riaditeľa Agentúry pre monitoring tlače Mirciho Tomu si napríklad vláda podriadila všetky tri celoštátne televízne stanice. Od leta vyvoláva medzinárodný škandál snaha vládnej strany podriadiť si s pomocou nemeckých majiteľov aj vplyvné denníky Romania Libera a Evenimentul Zilei.
PETER MORVAY