Konečné slovo o rozpočte bude mať v polovici januára Európsky parlament.
Komisia pôvodne navrhla rozpočet 2005 zvýšiť o necelú desatinu oproti tomuto roku na 109 miliárd eur, teda 1,03 percenta HDP. Parlament chcel ešte viac - 111 miliárd a 1,05 percenta HDP. Jeho návrh rada ministrov zoškrtala a konečné číslo je výsledkom zmieru.
Slovenský minister financií Ivan Mikloš bol v skupine ministrov, ktorí presadzovali politiku nezvyšovania výdavkov. Dôvodom je, že vyšší rozpočet únie by priniesol Slovensku viac finančných nevýhod ako výhod. "I preto nechceme súhlasiť so zvýšením výdavkov," povedal Mikloš.
Rozdiel medzi odvodmi do spoločnej pokladne a príjmami z nej by v slovenskom prípade mohol podľa Mikloša na budúci rok dosiahnuť až 25 miliárd korún. "Celková pozícia krajiny ako takej, teda nielen peniaze, ktoré prídu do verejných financií, ale vôbec do ekonomiky, k všetkým poberateľom, by mala byť v budúcom roku až plus 25 miliárd korún, za predpokladu, že projekty sa budú čerpať tak, ako sú rozpočtované," predpovedal Mikloš.
Čistá fiškálna bilancia z pohľadu verejných financií bude negatívna vo výške asi 13 až 14 miliárd korún, vrátane výdavkov na spolufinancovanie projektov, ktoré čerpajú peniaze z eurofondov. Budúcoročný rozpočet EÚ bude v decembri definitívne schvaľovať Európsky parlament.
Atzo Nicolai, mnister pre európske záležitosti Holandska, ktoré teraz predsedá únii, zdôraznil, že prvý rozpočet rozšírenej únie bol schválený v duchu úspornosti, ktorý dnes v Európe prevláda. Jeho vláda patrila tiež k tým, ktoré presadzujú, aby ani v budúcnosti rozpočet únie nepresiahol jedno percento HDP členských štátov.
(čtk, reuters, tasr)