ignorovala.
"Ráno sa začínalo obchodovať pri kurze 39,30 koruny za euro. Po znížení sadzieb kurz oslabol na 39,38 koruny za euro. Bol to však len krátkodobý výkyv, pretože kurz sa pomerne rýchlo vrátil tam, kde bol predtým," zhodnotil reakciu kurzu koruny díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš.
Guvernér centrálnej banky Marián Jusko zopakoval známe stanovisko, že tempo posilňovania meny nezodpovedá vývoju ekonomiky a mohlo by ju poškodiť - najmä čo sa týka obchodnej bilancie. Silná koruna totiž predražuje tovary exportérov na zahraničných trhoch a, naopak, zlacňuje dovozy.
Znižovanie sadzieb sa považuje za jeden z najsilnejších nástrojov v boji proti silnej mene. Pri nižších sadzbách totiž dlhové cenné papiere vlády či národnej banky ponúkajú nižší výnos a menej môžu získať aj hráči na peňažnom trhu. O korunu je preto nižší záujem a jej cena vyjadrená devízovým kurzom ide dolu. "Tentoraz sa to však nepotvrdilo. Zahraničie nakupuje koruny v nezníženej miere," hovorí Gajdoš.
Posledné uvoľnenie menovej politiky bolo už štvrté v tomto roku. Ešte v januári bola kľúčová sadzba o dva percentné body vyššia ako dnes. "Piatkový pokles sadzieb by mal byť krokom, ktorý sa nebude opakovať najbližších 3 až 6 mesiacov," hovorí analytik ČSOB Marek Gábriš. Nízke sadzby by sa totiž mohli premietnuť do vyššej spotreby, ktorá by mohla tlačiť na rast cien. "Táto situácia si vyžiada obozretnejšiu politiku centrálnej banky," dodáva. Národnú banku skritizovala aj posledná misia Medzinárodného menového fondu za to, že sa sústreďuje len na boj proti silnej korune.
Napriek tomu, že NBS v pokuse o oslabenie koruny zlyhala, samotné zníženie sadzieb je podľa Jána Kovalčíka z Trend Analyses dobrou správou pre ekonomiku. Bankám sa totiž neoplatí držať voľné prostriedky na účtoch v NBS a budú poskytovať viac úverov, čo zníži ich cenu. "Priestor na znižovanie úročenia úverov je väčší ako priestor na zníženie úročenia vkladov. Preto sa zrejme konečne dočkáme poklesu rozpätia medzi týmito úrokmi. Doteraz sa tomu banky na Slovensku úspešne vyhýbali," hovorí analytik.
Kovalčík očakáva, že najvýraznejšie zlacnejú spotrebné úvery, ktoré sú dnes stále neraz extrémne drahé. "V tomto segmente bude pokles úrokov omnoho vyšší ako pokles základnej sadzby," myslí si. Miernejšie by malo klesať úročenie úverov pre podniky a hypoték.
Zlacňovanie úverov však podľa analytika Trendu nepríde naraz a prejaví sa postupne. "So znižovaním úrokov z úverov sa banky už tradične neponáhľajú," poznamenal. Záujemcovia o úvery by sa preto podľa neho tiež nemali zbytočne ponáhľať, pretože o niekoľko mesiacov si budú môcť požičať lacnejšie.
MARTIN JAROŠ