Prečo ste proti koncepcii?
"Vítame, že sa vláda konečne začína zaoberať právnou pomocou pre tých, ktorí nemajú peniaze na zaplatenie právnika. Nemilo sme boli prekvapení, keď sme zistili ako. Ide o najdrahší spôsob riešenia, aký si mohla vláda zvoliť, a najmenej efektívny."
Prečo je podľa vás najdrahší?
"V samotnej správe ministerstva spravodlivosti sa uvádza, že za všetky obhajoby ex offo štát za jeden rok vyplatil zhruba 50 miliónov korún. Tieto služby poskytuje zhruba 500 advokátov zapísaných v zozname ex offo obhajcov. V legislatívnom zámere sa počíta so 69 verejnými obhajcami. Samozrejme, verejní obhajcovia neriešia pomoc v občianskoprávnych veciach a tam bude gro práce. Aj v tomto prípade legislatívny zámer počíta iba so 69 právnikmi pre celé Slovensko. Fyzicky to nemôžu zvládnuť. Napriek tomu chce štát podľa legislatívneho zámeru vynaložiť 163 miliónov korún."
Neprotestujú advokáti preto, že nechcú prísť o časť príjmov?
"Advokáti neprídu o časť príjmov, pretože to doteraz nemali zaplatené. Tí klienti sú pre advokáta skôr záťaž, lebo nemajú z čoho platiť. Advokáti ich už teraz zastupujú bezplatne v závislosti od ich dobrej vôle. Keby zastupovali prostredníctvom bezplatnej pomoci nemajetných klientov, určite by si privyrobili, ale určite by tie náklady na právne zastúpenie neboli také vysoké, ako sa to vyčíslilo v legislatívnom zámere."
Ale advokátom by určite vyhovovalo, keby im títo klienti zostali a za ich zastupovanie by platil štát.
"Pre nás je riešením, aj keď to bude štát riešiť štátnymi právnikmi. Advokát nebude musieť robiť to, čo doteraz robil zadarmo. Na druhej strane žasneme, že štát teraz nemá peniaze na preplácanie obhajob ex offo, stále hovorí, že zhruba 50 miliónov ročne je veľa. Pritom predpokladané náklady na činnosť bezplatných centier vychádzajú podstatne vyššie. Nás prekvapuje, že štát všade škrtí výdavky a zrazu je ochotný vyplatiť bez akéhokoľvek efektu navyše 63 miliónov, ako keby nemajetných zastupovali advokáti." (rp)