BRATISLAVA - Bezplatnú právnu pomoc vlani využilo vyše 30-tisíc ľudí. Doterajší systém, ktorý funguje v krajských mestách, však občanom zabezpečuje len obmedzenú pomoc, ktorá neobsahuje aj zastupovanie pred súdom či spisovanie žalôb.
Ministerstvo spravodlivosti ale chce, aby sociálne slabším skupinám obyvateľstva štát poskytoval bezplatnú právnu pomoc vo väčšom rozsahu. Vláda mu tento týždeň schválila legislatívny zámer na zákon, ktorý by chudobným zabezpečil kompletnú právnu pomoc - od jednoduchých právnych rád až po komplexné zastupovanie pred súdom. Zákon ešte ministerstvo musí pripraviť, konečné slovo bude mať parlament.
Šéf Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai nesúhlasí. "Navrhovaný systém je nákladný a zďaleka nezabezpečí prístup k právu pre nemajetných," vyhlásil. Výhrady má aj ministerstvo financií.
Pomoc by podľa predstáv ministerstva mali poskytovať novovybudované centrá bezplatnej právnej pomoci. Ich zriadenie si vyžiada vyše 160 miliónov korún. Jednou z podmienok poskytnutia pomoci bude, aby príjem žiadateľa neprevyšoval 1,4 násobku životného minima. Každý záujemca o bezplatnú pomoc bude musieť oprávnenosť svojho nároku podložiť dokumentmi.
Ministerstvo predpokladá, že centrá budú pomáhať v občianskoprávnej aj trestnoprávnej agende. Obe by zabezpečovalo po 69 štátom platených právnikov. Ich predpokladaný mesačný príjem je 49-tisíc korún. V trestnoprávnych prípadoch by verejní obhajcovia mali nahradiť dnešných advokátov ex offo. Detvai si myslí, že 69 verejných obhajcov nedokáže fyzicky zvládnuť počet prípadov, ktoré dnes zabezpečuje asi 500 pridelených advokátov.
"Komora má predstavu, že štát bude platiť ich advokátov. V tomto prípade nie sú celkom mimo konfliktu záujmov," hovorí minister Lipšic. Výhrady chápe, ale myslí si, že "nie sú celkom totožné s verejným záujmom". Neobáva sa, že právnici z centier budú menej kvalifikovaní .
Dnes bezplatnú pomoc poskytuje podľa zmluvy s ministerstvom advokátska komora v krajských mestách. Občania tam však dostanú iba radu, ale nie bezplatné zastupovanie pred súdom. To v obmedzenej miere zabezpečuje Občiansky súdny poriadok, čo rezortu spravodlivosti nestačí. (rp)
Predpokladaný rozsah bezplatnej právnej pomoci
- právne poradenstvo,
- príprava podaní na súd,
- zastupovanie v konaní pred súdmi a vykonávanie úkonov s tým súvisiacich,
- pomoc pri výkone rozhodnutia,
- pomoc pri žiadosti o oslobodenie od súdnych poplatkov alebo pomoc s náhradou trov konania.
Kritériá na určenie osôb oprávnených na priznanie právnej pomoci
- príjem osoby, ktorá sa domáha právnej pomoci, a príjem fyzických osôb, ktoré sa s ňou spoločne posudzujú, nemôže presiahnuť 1,4 násobku životného minima,
- hodnota sporu musí prevýšiť zákonom ustanovenú hranicu (predpokladá sa, že by nemala byť nižšia ako 5-tisíc korún),
- návrh nesmie byť zjavne neodôvodnený.