Ide o prípady neoprávnenej likvidácie služobnej dodávky Mercedes Benz 208 D, nezbavenia mlčanlivosti príslušníkov SIS v súvislosti s nálezom nástražného výbušného systému na mítingu KDH a odcudzenia zariadenia na odpočúvanie mobilných telefónov v režime NMT.
Všetky tri prípady spadali pod jednu obžalobu. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, prokurátor ešte nepovedal, či sa odvolá.
Súd vyhlásil, že na prípad dodávky mercedesu sa vzťahuje amnestia Vladimíra Mečiara v kauze únos Michala Kováča. Mercedes Benz 208 mal byť totiž použitý práve pri sledovaní Kováča.
V prípade nezbavenia mlčanlivosti príslušníkov SIS prokurátor odstúpil od obžaloby. Podľa súdu riaditeľ SIS síce môže, ale aj nemusí zbaviť príslušníkov tajnej služby mlčanlivosti, takže nejde o trestný čin. Samotný prípad nálezu nástražného výbušného systému na mítingu KDH v hale na Pasienkoch 24. marca 1997 sa nepodarilo objasniť.
V poslednom bode obžaloby mal dať Lexa vyrobiť špeciálne monitorovacie zariadenie na odpočúvanie mobilných telefónov NMT. Vyšetrovatelia tvrdili, že zariadenie nebolo vrátené a štát prišiel o viac ako 200-tisíc korún. Z rozsiahleho dokazovania podľa súdu vyplynulo, že Lexa dal vyrobiť zariadenie na základe ústnej dohody pre zahraničnú tajnú službu demokratického štátu, kde preukázateľne aj skončilo.
Súd sa opieral najmä o výpoveď svedkyne, ktorá v súčasnosti pracuje v SIS. Tá uviedla, že podobné ústne dohody sú bežnou praxou aj v súčasnosti. Súd dospel k záveru, že nejde o trestný čin.
Ministerstvo vnútra podľa slov Moniky Kuhajdovej z tlačového oddelenia rozhodnutie okresného súdu rešpektuje.
Lexu súd už raz oslobodil, a to v prípade fingovanej likvidácie zbraní, keď uznal vinných len Lexových podriadených. Na súde sú ešte kauza triptych, sabotáž, mŕtve duše SIS, prestavba vily Gejzu V. a neoprávnené nakladanie finančnými prostriedkami. Ďalšími dvoma prípadmi - neoprávneným vypočúvaním príslušníkov SIS a vraždou Róberta Remiáša - sa ešte zaoberajú vyšetrovatelia. (tasr, sita)