Suroviny prepravované po ukrajinskej železnici sú pre Slovensko dôležité. Na snímke prichádza do areálu košických oceliarní vlaková súprava 46 vozňov s 2600 tonami koksu. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Napätá situácia na Ukrajine sa môže dotknúť aj Slovenska. Vodca opozície a kandidát na prezidenta Viktor Juščenko v stredu vyzval davy demonštrantov v uliciach Kyjeva na celonárodný štrajk. Hoci Slovensko nemá s Ukrajinou príliš čulý obchodný vzťah, zastavenie hospodárstva za východnou hranicou by mohlo zastaviť prísun surovín.
V troch východoslovenských železničných prekladiskách sa denne preloží takmer 50-tisíc ton tovaru. prevažná väčšina vagónov smeruje na naše územie. Sú naložené najmä nerastnými surovinami, ktoré dovážame z Ruska. Okrem toho úzkorozchodné koľaje cez juhozápadný cíp Ukrajiny spájajú východ Slovenska so severom Rumunska.
Generálny štrajk by neohrozil len nákladnú železničnú dopravu. Cez Ukrajinu vedú aj plynovody a ropovody poháňané kompresnými stanicami ukrajinských tranzitných spoločností. SPP čerpá z ukrajinskej vetvy siete plynovodov denne 19 miliónov kubíkov zemného plynu. Transpetrol je odkázaný na ukrajinskú časť ropovodu Družba, ktorým na Slovensko priteká vyše 27-tisíc ton ropy za deň.
Ekonómovia sa o tranzit životne dôležitých surovín v prípade generálneho štrajku príliš neboja. "Pochybujem, že by sa štrajkovalo aj v nepretržitých prevádzkach, akými sú napríklad obsluha plynovodov a ropovodov. Protestujúci by totiž išli proti západnej Európe, ktorá ich dnes otvorene podporuje," tvrdí šéfanalytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto.
Okrem tranzitu ruských surovín sú obchodné vzťahy Slovenska s Ukrajinou nevýrazné. "Ak by aj došlo k extrému a situácia na Ukrajine by sa vyhrotila do krvavého potlačenia demonštrácií, po ktorom by asi nasledovali hospodárske sankcie, Slovenska sa to týkať veľmi nebude. Tranzit životne dôležitých surovín sa totiž ani v takýchto prípadoch zväčša neobmedzí," myslí si ekonomický analytik Tatra banky Robert Prega. Na tranzite surovín na Západ má totiž prioritný záujem aj prvý spojenec ukrajinskej vládnej garnitúry - Rusko.
Po Rusku je Ukrajina druhou najsilnejšou ekonomikou spomedzi krajín bývalého Sovietskeho zväzu. V republike so 48 miliónmi obyvateľov sa produkovala štvrtina tovarov a služieb niekdajšej superveľmoci.
Ukrajina bola v minulosti označovaná za obilnicu východnej Európy, poľnohospodári aj dnes vo veľkom vyvážajú mäso, mlieko, pšenicu a zeleninu. Priemysel tvorí okolo 45 percent ukrajinského HDP a je sústredený najmä v Dneperskej a Doneckej oblasti v strednej a východnej časti Ukrajiny. Ťaží sa tam uhlie, železné a neželezné kovy, vyrábajú stroje či chemikálie. Jednoznačne najväčším obchodným partnerom Ukrajiny je Ruská federácia.
Slovensko a Ukrajina
(v miliónoch Sk) jan. - aug. zmena podiel na
v bežných cenách 2004 '04/'03 obchode SR
vývoz zo SR 5459 +3,5 % 0,9 %
dovoz do SR 8437 +55,4 % 1,4 %
Zdroj: Štatistický úrad