Zákazník nemusí žiadať o úver vždy, keď si chce niečo kúpiť. Niektoré firmy ponúkajú takzvané nákupné úverové karty. Záujemca o úver len raz požiada o jej vydanie. Môže ju potom kedykoľvek použiť. Úverové karty fungujú na podobnom princípe ako kreditné karty. V prípade záujmu o niektorý tovar ho zákazník zaplatí úverovou kartou rovnako ako klasickou platobnou kartou. Získa tak pôžičku rovnajúcu sa hodnote tovaru.
Úver je možné splácať mesačne formou splátok. Zákazník má väčšinou určenú len minimálnu splátku, pričom dlžnú sumu môže splatiť aj jednorazovo. Niektoré firmy ponúkajú rovnakú výšku splátok bez ohľadu na výšku pôžičky.
Každá karta má určený maximálny úverový limit. Každou splátkou sa však tento limit obnovuje. To znamená, že ak má napríklad niekto limit 50-tisíc korún, požičia si celú sumu a ďalší mesiac splatí 15-tisíc korún, automaticky si môže hneď 15-tisíc korún požičať. Samozrejme, po odrátaní úroku zo zvyšnej sumy.
Povolené prečerpanie
Jednou z najjednoduchších možností je povolené prečerpanie na účte. Túto službu poskytuje väčšina bánk. Majiteľ účtu získa vlastne možnosť ísť na účte do mínusu a z tejto sumy musí zaplatiť úrok. Platí sa vždy len za tie dni, keď bol v mínuse. Môže sa napríklad stať, že pred Vianocami pôjde niekto do mínusu o sumu 10-tisíc korún. V januári, keď príde výplata, sa jeho dlžoba automaticky vyrovná. Keďže bude mať na účte menej peňazí ako zvyčajne, môže ísť do mínusu aj v ďalších mesiacoch, až kým sa stav jeho konta nezlepší tak, že to nebude potrebné. Každý mesiac zaplatí úrok len z tých dní, počas ktorých bol na účte v mínuse.
Kreditná karta
Banky poskytujú okrem klasických platobných kariet aj kreditky. Rozdiel medzi nimi je v tom, že platobná karta umožňuje disponovať peniazmi na účte a kreditka poskytuje pôžičku. Záujemca o kreditnú kartu nemusí mať v banke vedený účet. Majitelia účtu ju však získajú ľahšie, pretože banka vidí, aký má ich zákazník príjem.
Kreditné karty poskytujú úver istý čas zadarmo. Ak zákazník splatí dlžnú sumu do 40 dní, neplatí žiadny úrok. Dĺžka bezúročnej pôžičky však môže byť aj dlhšia a závisí od typu karty. Pôžička sa začne úročiť až po uplynutí tejto lehoty.
Nevýhodou kreditky je, že banka požaduje, aby jej majiteľ mal aspoň priemerný plat. Väčšinou musí dostávať aspoň 10-tisíc korún čistého. Výška úverového limitu závisí práve od príjmu.
Majiteľ kreditnej karty sa zaväzuje každý mesiac splatiť minimálne jednu desatinu dlžnej sumy. Ak splátku nezaplatí, začína sa mu namiesto klasického úroku počítať sankčný úrok, ktorý býva asi o desať percent vyšší.
Rýchlopôžičky
Na Slovensku pôsobí niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú rýchle pôžičky z domu. Záujemca len zavolá na infolinku a ony mu už sprostredkujú pôžičku. Medzi jednotlivými spoločnosťami sú však veľké rozdiely. Niekedy za pol roka zákazník spolu s úrokmi zaplatí až dvojnásobok požičanej sumy. Preto je potrebné si najprv zrátať všetky mesačné splátky spolu s rôznymi poplatkami.
Niektoré firmy požadujú platenie týždenných splátok, čo môže byť nevýhoda. Prvú splátku treba zaplatiť už za týždeň od získania peňazí. Splácať sa začína teda skôr, než príde na účet nová výplata.
Hlavnou výhodou rýchlopôžičkových firiem je, že požičajú prakticky každému. Bez ohľadu na to, či ide o podnikateľa, dôchodcu, alebo študenta. Mnohé firmy však môžu požadovať zábezpeku vo forme založenej nehnuteľnosti.
Bezúčelový spotrebný úver
Spotrebné úvery ponúka väčšina bánk. Až v poslednom čase však začínajú pribúdať úvery bezúčelové. To znamená, že je len na klientovi, na čo peniaze použije.
Banky majú na získanie úveru rôzne kritériá. Spoločným je, že žiadateľ o úver by mal mať trvalý zdroj príjmov. V niektorých bankách stačí, ak má záujemca o pôžičku u nich vedený účet. Z toho zistia, aký plat mu chodí na účet, aké veľké má výdavky, a teda či dokáže úver splatiť.
Za poskytnutie úveru sa však platí spracovateľský poplatok. Jeho výška sa väčšinou rovná určitému percentu z poskytnutej pôžičky. Ďalšou nevýhodou je dĺžka splácania. Požičané peniaze síce možno splácať aj niekoľko rokov, väčšinou ich však nie je možné splatiť čo najrýchlejšie. Viaceré banky sa takisto bránia aj predčasnému splateniu úveru. Hoci poskytujú nízky úrok, dĺžkou splatnosti a poplatkami za poskytnutie úveru sa požičané peniaze predražujú.