KOŠICE - Včera sa skončil druhý ročník filmového festivalu dokumentárnej tvorby v oblasti architektúry Archfilm 2004, ktorý zorganizovala produkčná spoločnosť Atarax, Technická univerzita v Košiciach a Spolok architektov Košíc. Predchádzala mu vernisáž výstavy prezentujúcej úspešný český architektonický ateliér Casua zastúpený architektom Olegom Hamanom a Alešom Poděbradom. Ich práce podnietili aj študentov tunajšieho architektonického odboru fakulty umení TU, ktorí sa predstavujú v druhej časti výstavy.
"Keď príde jasné a zmysluplné zadanie, tak nás to baví. Ale keď je nezmyselné, s tým nič nenarobíte. Naše stanovisko je potom jasné. Ale zatiaľ sa nám stalo skôr to, že sa investori nakoniec vrátili, hoci aj po dvoch rokoch a povedali: Mali ste teda pravdu, a začali sme s nimi robiť," hovorí Oleg Haman. Každý z projektov má svoj príbeh a obzvlášť srdcu blízky je obom, paradoxne, jeden nikdy nerealizovaný. "Projekt prestavby funkcionalistickej vily vznikol pre fotografku Gabrielu Fárovú. Mala stavebné povolenie a chcela dokonca, aby sme jej dodali stavbu na kľúč a pred podpisom zmluvy, držali sme už v rukách perá, povedala, že vlastne teraz nemá peniaze."
Zaujímavé debaty boli v rámci diskusného fóra na tému Architektúra a slušnosť. Zúčastnili sa na ňom viacerí predsedovia spolkov architektov z Poľska, Slovenska, a Maďarska. Medzinárodná porota posúdila 71 filmov zo štrnástich krajín. Ako povedala riaditeľka festivalu Eva Kratochvílová, vybrali do súťaže viac ako polovicu prihlásených prác.
Na projekcii svojich štyroch súťažných filmov sa zúčastnil holandský dokumentarista Jord den Hollander. Jeden z jeho filmov mapuje netradičnou formou život a dielo extravagantného holandského architekta Hugha Maaskanta.
V rámci sprievodných podujatí otvorili vo Východoslovenskom múzeu výstavu fotografií American Roadside Architecture a vo Východoslovenskej galérii prebieha výstava víťazov slovenskej Ceny za architektúru CE.ZA.AR.
MILOSLAVA HRIADELOVÁ