BRATISLAVA - V národných parkoch by nemali hospodáriť štátne Lesy SR, píšu v spoločnom vyhlásení riaditelia ôsmich národných parkov na Slovensku. Odvolávajú sa na to, že ide o "organizáciu, ktorá sa prirodzene zameriava na maximalizáciu ziskov z ťažby dreva".
Ministerstvo pôdohospodárstva vníma vyhlásenie ako "účelové zneužívanie" situácie po veternej smršti v Tatrách.
Riaditelia sa obávajú, že situácia sa ešte zhorší po transformácii Lesov na akciovú spoločnosť. O lesy v národných parkoch by sa podľa nich mala starať vhodná organizácia podľa zákona o ochrane prírody.
Hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková hovorí, že riaditelia sa snažia diskreditovať doterajšiu správu lesných ekosystémov v národných parkoch. Podľa nej sa v lesoch s najvyšším stupňom ochrany podľa zákona o ochrane prírody hospodári a nikdy v nich "hospodárska ťažba nebola". Ak sa ťažilo, tak iba po kalamite alebo na účely revitalizácie.
Za názormi riaditeľov národných parkov stojí aj náčelník Lesoochranárskeho združenia Vlk Ján Lukáč, ale dôležité podľa neho je aj to, kto a ako by lesy spravoval. Lukáč hovorí, že takýto model je vo viacerých krajinách vrátane Česka či Poľska.
Prodekan Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene Viliam Pichner si, naopak, myslí, že takto sa problém nevyrieši, lebo vzácne lesy sú aj mimo národných parkov. Je za to, aby sa "definovali jasné princípy lesníckej politiky" a jej ciele. Ak sa nemá les vnímať len ako továreň na drevo, treba podľa neho aj finančne podporiť jeho ekologickú funkciu.
"Dnes lesníci nedostanú za ekologickú funkciu lesa ani korunu. Ak les vyprodukuje kubík vody, vodárne zaň dostanú 24 korún, ale les neuvidí z tých peňazí ani halier," hovorí Pichler. Zmeniť treba podľa neho myslenie spoločnosti a najmä politikov. Pripomenul, že návrh transformácie Lesov SR predpokladá stámiliónové príjmy do štátnej pokladnice, ale zároveň vláda má vo svojom programe zrušenie štátneho príspevku pre lesné hospodárstvo.
Riaditeľ štátnych lesov Karol Vinš namieta, že návrh riaditeľov parkov by rozmnožil byrokraciu a spôsobil technické problémy. "Predstavte si údolie, kde v dolnej časti na piatich kilometroch hospodári jeden vlastník a na horných troch kilometroch druhý," povedal. Obáva sa aj prípadných sporov medzi vlastníkmi. (haj)