Ešte prednedávnom bol 53-ročný Pęczak dôležitým členom vládneho Zväzu demokratickej ľavice. Viedol stranícke štruktúry v Lodži, druhom najväčšom meste Poľska, z ktorého pochádza aj bývalý premiér Leszek Miller. V polovici 90. rokov bol krátko štátnym tajomníkom zodpovedným za privatizáciu.
Polícia pred niekoľkými týždňami pre korupciu zatkla známeho lobbistu Mareka Dochnala, hviezdu obrázkových časopisov. Pri odpočúvaní jeho telefonátov zistila dôverné styky s Pęczakom. Dochnal mu na jar požičal veľmi luxusne vybavený mercedes. Za odmenu chcel, aby poslanec umožnil jeho zákazníkom z Ruska, ktorí mali záujem o účasť na privatizácii energetických podnikov v Poľsku, kontakt s ministrom zodpovedným za privatizáciu v Millerovej vláde. Bol to Pęczakov stranícky kolega, ktorý tiež pochádzal z Lodže.
Pęczakova kariéra sa zrútila dosť rýchlo. Počas jedného dňa ho zbavili členstva v strane, poslaneckej imunity a hneď aj strávil prvú noc vo väzení. Bude tam najbližšie tri mesiace.
"Je to prvý prípad v dejinách demokratického Sejmu," priznal predseda parlamentu Józef Oleksy. Pęczakowi hrozí do 12 rokov väzenia.
Rokovací poriadok Sejmu s takouto situáciou nerátal. Sťažuje ju aj Pęczak, ktorý nezložil mandát. Naďalej tak má nárok na plný plat - 9-tisíc zlotých (85 000 Sk) a k tomu aj na náklady na kanceláriu. Parlament teraz rieši, čo sa ním. Poslanci musia napríklad rozhodnúť, či jeho neúčasť na rokovaniach možno považovať za ospravedlnenú, od čoho závisí výška poslaneckých diét. O tom, či sa na rokovaniach Sejmu vôbec môže zúčastniť, bude rozhodovať prokuratúra.
Podľa odborníkov je jediným východiskom zmena sejmového poriadku. Poslanci z rôznych frakcií sa zhodujú, že súhlas na väzbu poslanca znamená aj súhlas na dočasné zastavenie výkonu poslaneckého mandátu. Možno tak predpokladať, že Pęczak už veľmi dlho nebude platený z parlamentnej pokladnice.