Jack Straw nad hrobom Jásira Arafata. Novinárom nechcel povedať, čo napísal do kondolenčnej listiny. FOTO- REUTERS
Jásir Arafat je mŕtvy a v Bielom dome bude ďalšie štyri roky sedieť George Bush. Oba tieto fakty majú zásadný vplyv na dianie na Blízkom východe a Európa to vie. Preto sa do blízko- -východného regiónu začínajú zbiehať európski politici: chcú rozbehnúť zablokovaný mierový proces, hľadajú si nových partnerov na palestínskej strane a snažia sa o nápravu vzťahov so židovským štátom. Nie vždy sa im to však darí.
Európskych diplomatov predbehli Američania. Pred ruským aj britským ministrom zahraničia a francúzskymi priemyselníkmi už Izrael aj palestínske územia navštívil Colin Powell. Američania sú na rozdiel od Európanov mierne pesimistickí a do januárových volieb na palestínskych územiach sa budú zrejme držať stranou.
Európania
Európania vycítili šancu a vrhli sa do riešenia problémov. Majú na to svoje dôvody. Briti a Rusi sa chcú prezentovať ako svetoví hráči. Britský premiér Tony Blair, ktorý má o mesiac prísť na Blízky východ, má doma problémy s Irakom a chcel by sa pustiť do nového - mierového projektu. Francúzi by chceli upevniť svoje postavenie priateľa Arabov, ale zároveň potom, čo poskytli špičkovú nemocničnú izbu Jásirovi Arafatovi, nestratiť biznis s Izraelom.
Majú však problém. Izrael už roky signalizuje, že Európu nepovažuje za príliš poctivého hráča, a hovorí, že je príliš propalestínska. Európskych lídrov na svojom území vždy privíta, ale izraelskí diplomati v kuloároch tvrdia, že zväčša ide len o zdvorilostné návštevy.
Európa sa bráni tým, že na rozdiel od Američanov je "vyvážená" a obe strany konfliktu posudzuje rovnako prísne.
Solana a Hamas
Do toho príliš nezapadá včerajšie vyjadrenie predstaviteľa Európskej únie pre zahraničnú politiku Javiera Solanu. Pre BBC povedal, že pred niekoľkými mesiacmi bol v kontakte s teroristickou organizáciou Hamas. Tá je na európskom aj americkom zozname teroristických skupín. Hovoril, aj o tom, že Hamas sa v posledných týždňoch správa "pragmaticky". Neskôr, keď zaregistroval mierne zdesenie v diplomatických kruhoch, svoje vlastné vyjadrenia dementoval.
Britský minister zahraničia Jack Straw, ktorý včera položil veniec na Arafatov hrob v Ramalláhu, povedal, že Briti s Hamasom nevyjednávajú. Za to však na rozdiel od Američanov nezablokovali účty organizáciám, ktoré sú na teroristov napojené. Sporná britsko-palestínska charitatívna skupina Interpal vraj ročne pošle Hamasu 4 milióny dolárov. Straw tvrdí, že Interpal je legálny.
Arafat a jeho nasledovníci
Podľa analytikov sú Európania mierne naivní aj vo viere, že dočasné (a dúfajú aj budúce) palestínske vedenie vystúpi z Arafatovho tieňa. V tom sa však mýlia. Tohtotýždňový nominačný prejav Mahmúda Abbása, ktorého by radi videli na Arafatovom mieste, bol vernou kópiu rečí Jásira Arafata. Tomu, že Abbás je iný, chvíľu verili aj Američania. Až do momentu, kým sa Abbás ošíval pred spoločnou fotografiou s Colinom Powellom. Vraj by mu mohla poškodiť.