VIEDEŇ - Irán splnil požiadavky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) len čiastočne. Napriek dohode s Európskou úniou nezastavil celý svoj jadrový program: žiada, aby si mohol ponechať 20 centrifúg. Centrifúgy rotujú nadzvukovou rýchlosťou a obohacujú, čiže čistia urán do jadrových reaktorov. Vysoko obohatený urán možno využiť na jadrovú zbraň. Irán tvrdí, že chce využiť nukleárnu energiu len na mierové účely, a popiera obvinenia USA, že jeho civilný program je len zásterkou na zostrojenie jadrovej bomby.
Žiadosť Teheránu ponechať si centrifúgy by mohla torpédovať ťažko získanú dohodu s Európskou úniou a popudiť Washington. Teherán v obave, aby ho nepredvolali pred Bezpečnostnú radu OSN a neuvalili naň sankcie v pondelok vyhlásil, že pozastavil "celý proces obohacovania" uránu tak, ako sa dohodol s Nemeckom, Francúzskom a Veľkou Britániou. Potom zmenil názor.
Šéf MAAE Mohammad Baradei povedal, že rozpor medzi deklaráciami Iránu a realitou sa pokúsi vyriešiť do 24 hodín,
Inšpektori MAAE v stredu v Iráne narazili na problémy, keď im Iránci nedovolili zapečatiť centrifúgy, aby sa nedali používať. Jeden diplomat povedal, že žiadosť Iránu je veľká drzosť. Podľa ďalšieho je to jasný znak, že Teherán nemá vôbec v úmysle skončiť so svojím jadrovým programom.
Irán po prvý raz sľúbil, že ho zmrazí v októbri 2003, ale nikdy práce celkom nezastavil. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko nechali v MAAE kolovať návrh rezolúcie, ktorá požaduje, aby Teherán zmrazil všetky práce, ktoré by mu mohli pomôcť vyvinúť palivo na atómové zbrane. Podľa Iránu je text príliš tvrdý, ale Washington sa domnieva, že je prislabý. "Podľa Američanov by mal existovať impulz, ktorý by deklaroval, že ak Irán obnoví svoj program obohacovania uránu, niečo sa stane," prezradil nemenovaný diplomat, (reuters, r)