Európska únia odmietla výsledky ukrajinských volieb už v pondelok a včera na summite s Ruskom svoje stanovisko potvrdila. USA opakovane pohrozili sankciami. Bratislava Pavol Demeš, ktorý bol počas volieb na Ukrajine, povedal, že Slovensko si po vstupe do Európskej únie stanovilo Ukrajinu ako jednu z najdôležitejších krajín našej zahraničnej politiky. "Aj naše stanoviská by mali byť oveľa jasnejšie ako stanoviská niektorých krajín, ktoré nemajú až taký vhľad do situácie," povedal. Včerajšie vyhlásenie nášho ministerstva označil za "adekvátne situácii".
Hovorca ministerstva Juraj Tomaga neodpovedal na priamu otázku, či vyhlásenie znamená, že Slovensko neuznáva oficiálneho víťaza volieb a súčasného premiéra Viktora Janukovyča. Ukrajinská opozícia hovorí o podvode a jej líder Viktor Juščenko tvrdí, že voľby vyhral on.
Poľsko je na Ukrajine oveľa aktívnejšie ako Slovensko. Do Kyjeva už pricestoval bývalý poľský prezident Lech Walesa, plán na riešenie krízy navrhol aj úradujúci prezident Aleksander Kwasniewski. Poľský parlament včera prijal rezolúciu, v ktorej Ukrajinu vyzýva na obranu slobody a demokracie.
Ruský prezident Vladimir Putin už gratuloval k víťazstvu Janukovyčovi. Súčasný ani bývalý slovenský prezident do krízy zasahovať nechcú, pasívny je aj parlament. Prezident Ivan Gašparovič zatiaľ mlčí a jeho hovorca Marek Trubač povedal, že blahoželať bude "regulárnemu víťazovi volieb".
Situáciou na Ukrajine sa bude zaoberať slovenský zahraničný výbor parlamentu dnes. Jeho predseda Pavol Paška zo Smeru chce požiadať kolegov, aby prijali uznesenie. Na otázku, či by sa malo Slovensko jasne postaviť na stranu prozápadného Juščenka, Paška povedal, že podľa jeho osobného názoru teraz ťažko označovať víťaza volebného aktu, ktorý nemal štandardný demokratický priebeh.
Poslanec SDKÚ Jozef Banáš povedal, že nie je možné trvať na tom, aby bol nový prezident vymenovaný na základe sfalšovaných volieb. Myslí si, že Slovensko by malo prísť s návrhom opakovať voľby.
Poslankyňa HZDS Diana Štrofová-Dubovská si myslí, že slovenská diplomacia je opatrná ako vždy. "Je to diplomacia kukanovského typu. Nedá sa jej veľa zazlievať, lebo je profesionálna," mieni Štrofová. Nemyslí si, že si Slovensko môže dovoliť silnejšie vyjadrenia. Pripomenula, že "aj my sme nechceli, aby do diania v našom štáte niekto zasahoval".
S Juščenkom by sa mali dnes na tribúne v Kyjeve objaviť aj poslanci ANO Jozef Heriban a Iveta Henzélyová. "Chceli by sme podporiť tú časť ukrajinského ľudu, ktorá je pripravená budovať demokraciu a protestuje proti zmanipulovaným prezidentským voľbám," povedala poslankyňa.