Liptovský Mikuláš 25. novembra (TASR) - Prvú verejnú knižnicu na Slovensku založil v roku 1829 knihár a kníhkupec Gašpar Fejérpataky-Belopotocký v Liptovskom Mikuláši. Otvorená bola 1. novembra ako Slovenská požičiavacia bibliotéka, uviedla na dnešnej slávnostnej akadémii pri príležitosti 175. výročia riaditeľka Okresnej knižnice Gašpara Fejérpatakyho-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši Marcela Feriančeková.
V bibliotéke sa nachádzali zväčša slovenské a české beletristické a náučné knihy a mal do nej prístup každý. Keďže Belopotocký nemal úradné povolenie na založenie knižnice, kráľovská miestodržiteľská rada na základe návrhu Ústredného cenzorského úradu 18. decembra 1842 prikázala knižnicu zatvoriť. Belopotocký hoci mohol, už nepožiadal o znovuotvorenie začal svoje knižničné fondy postupne rozpredávať.
Pokračovateľom Slovenskej požičiavacej bibliotéky sa stala v roku 1925 verejná obecná knižnica. Knižnica GFB v Lipovskom Mikuláši patrí do siete verejných regionálnych knižníc, ktorých zriaďovateľom je od roku 2002 Žilinský samosprávny kraj. V liptovskomikulášskej knižnici je okolo 85 tisíc knižných jednotiek. Ročne ju navštívi vyše 93 tisíc ľudí, priemerne denne tam zavíta 430 osôb, povedala Feriančeková.