BRATISLAVA – Ekonomickí ministri nesúhlasia s návrhom valorizácie poľnohospodárskych dotácií. Poľnohospodári by ich chceli každý rok zvyšovať o mieru inflácie. Štátnu pokladnicu by to stálo asi miliardu ročne, čím by sa ešte viac zhoršovalo deficitné hospodárenie Slovenska.
Vicepremiér Ivan Mikloš pokladá návrh rezortu pôdohospodárstva za nezmyselný a nebezpečný. Ak by vláda odobrila valorizáciu poľnohospodárom, musela by tak postupovať aj v prípade ostatných rezortov, čo by štátny rozpočet neutiahol.
S podobnou žiadosťou v minulosti neuspeli zdravotníci. „Iné stanovisko sme nemohli zaujať ani v tomto prípade,“ povedal Mikloš.
Odborníci pokladajú návrh z dielne ministra Pavla Koncoša za bezočivý. Podľa nich sú štátne príspevky poľnohospodárstvu až príliš vysoké a systém prideľovania nenúti poľnohospodárov, aby pracovali efektívne. „Dôsledkom sú schátrané budovy a hrdzavé mechanizmy na dvoroch roľníckych družstiev,“ povedal pre SME bývalý pracovník družstva z Lučenca.
Ekonomickí ministri neodsúhlasili Koncošovmu rezortu ani požadovaných 50 miliónov korún na boj proti chorobe šialených kráv – BSE. Minister protestuje: „Rezort už nemá žiadne voľné zdroje a je nemysliteľné, aby sa teraz zastavilo testovanie dobytka alebo prerušilo likvidovanie špecificky rizikových materiálov, ktoré sa pri prevádzke bitúnkov z tiel náchylných zvierat odstraňujú. Vláde predmetnú požiadavku predložím aj bez odobrenia ekonomických ministrov.“
Štátna veterinárna správa podľa neho na boj proti BSE už minula aj vlastné peniaze a teraz nemá ani na výplaty zamestnancom.
Budúcoročné náklady boja proti nákaze odhaduje minister pôdohospodárstva na asi 550 miliónov korún. Tieto požiadavky návrhy štátneho rozpočtu čiastočne zohľadňujú, s tým, že majú byť využité rezervy zo Všeobecnej pokladničnej správy. „Hrozí, že opatrenia budeme musieť pokryť z vlastnej kapitoly ministerstva na úkor zníženia bežných dotácií pre podnikateľské subjekty,“ obáva sa Koncoš. (tk, tasr)