Stávalo sa to v noci. Poddôstojníci preoblečení za Arabov prepadli svojich vojakov počas pochodov, zviazali im ruky káblom, hodili ich do auta, cez hlavy prehodili vrece, a proti ich vôli ich odviezli do pivnice v kasárňach. Tam ich nútili kľačať na kolenách, polievali ich studenou vodou, mučili elektrickým prúdom, zapchali im nos a do krku liali vodu. Všetko to filmovali a urobili si niekoľko fotografií.
To nie sú scény z bagdadskej väznice Abú Ghrajb, ale z nemeckých kasární Coesfeld v spolkovej krajine Severné Porýnie-Westfálsko, ako ich nedávno opísal renomovaný nemecký týždenník Der Spiegel.
Mladých vojakov počas základného výcviku prepadli ich školitelia od júna do septembra štyrikrát. Zvláštne cvičenie nazvali Správanie v zajatí a skúšali, čo mladíci vo vypätej situácii vydržia.
Najčítanejší bulvárny denník Bild včera priniesol prvé priznanie. Dvadsaťšesťročný poddôstojník potvrdil, že sám mučil niekoľko vojakov elektrickým prúdom z poľného telefónu, ktorý im prikladal na krk a na brucho. "Veľmi ľutuje, čo urobil," povedal Bildu jeho advokát Thomas Buchheit.
Verejnosť sa o špeciálnych tréningoch dozvedela až cez víkend. To už prokuratúra v Münsteri začala vyšetrovať jedného dôstojníka a 20 poddôstojníkov za zneužívanie podriadených. Vyšetrovanie potrvá niekoľko mesiacov, keďže prokuratúra chce vypočuť asi 100 vojakov, ktorí sa v inkriminovanom období na výcviku zúčastnili. Obvineným hrozí väzenie až do výšky piatich rokov a vylúčenie z armády. Pre politikov je záležitosť jasná už dnes. Nemecký minister obrany Peter Struck včera pred parlamentným výborom informoval, že všetci sa závažným spôsobom previnili proti pravidlám výcviku. Príprava na zajatie rukojemníkov nie je súčasťou základného výcviku odvedencov, ktorí sa nepripravujú na účasť na zahraničných misiách. Na to majú vojaci z povolania, ako aj elitné jednotky špeciálne kurzy.
Všetkých obvinených suspendovali a keď sa obžaloba potvrdí, nemajú podľa šéfa parlamentného výboru pre obranu Reinholda Robba "čo v armáde hľadať a musia si definitívne vyzliecť uniformy".
Vládne strany opakujú, že podobné prípady sú v nemeckej armáde ojedinelé, opozícia žiada podrobné prešetrenie udalostí a preverenie platných pravidiel výcviku.
Všetci však odmietajú hovoriť o nemeckom Abú Ghrajbe, hoci hrozivé fotografie z Iraku mohli dôstojníkov inšpirovať.
MIRIAM ZSILLEOVÁ