"Koncom roka 2006 sa končí regulačné obdobie pre distribučné spoločnosti, teda v januári 2007 môžeme očakávať významné zníženie nákladov na distribúciu, čo sa premietne v nižšej cene pre domácnosti," hovorí predseda regulačného úradu Ján Matuský. Deregulácia poplatkov za prenos, ktoré sú súčasťou konečnej ceny elektriny, sa prejavila už tento rok a od januára sa podpíšu na cene elektriny 1,12-percentným poklesom. Zníženie poplatkov za distribúciu v budúcich rokoch by teda konečnú cenu významne znížili, keďže tvoria takmer tretinu z ceny elektrickej energie pre domácnosti.
Regulačný úrad očakáva, že ceny môžu poklesnúť v januári 2006 o 4 až 5 percent a rovnako i v ďalšom roku. To by znamenalo, že domácnosť, ktorá tento rok platí mesačne za elektrinu asi 500 korún, na budúci rok bude platiť vplyvom 2,41-percentného priemerného rastu 512 korún, ale v roku 2006 už 486 korún. V januári 2007 by účet mohol klesnúť na 462 korún.
Tieto predpoklady by sa podľa regulačného úradu mali vyplniť, keďže nepredvídané vplyvy pri vývoji nákladov na elektrinu sú minimálne. "Ceny sú stabilizované aj vďaka tomu, že máme relatívne nízky podiel plynu a vykurovacieho oleja na výrobe elektriny. Tým pádom pohyby cien plynu nevplývajú na výrobné náklady," odôvodnil člen regulačnej rady Karol Dvorák.
V ďalších rokoch by sa mali zmenšovať aj rozdiely v platbách za elektrinu v rôznych regiónoch Slovenska. "Rozdiely sú aj dôsledok toho, že v prípade SSE postupovala v minulosti deregulácia cien pomalšie, ako tomu bolo v ostatných dvoch distribučných spoločnostiach ZSE a VSE," dodal Matuský. (tc)