Maďarsko, Česká republika a Estónsko sú z postkomunistických krajín strednej a východnej Európy najďalej v prechode na trhovú ekonomiku. V tomto roku dosiahli v reformách najväčší pokrok Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko. Vyplýva to z pravidelnej správy Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD).
Na ďalších pozíciách sú v uskutočnených reformách Poľsko, Slovensko, Lotyšsko, Slovensko a Litva. Slovinsko, ktoré je z týchto štátov najbohatšie, už podľa Buitera predstihujú čakatelia na vstup do únie Chorvátsko a Bulharsko. Albánsko, Bosna a Hercegovina a Srbsko a Čierna Hora sú v ceste za trhovou ekonomikou za Ruskom, Arménskom, Gruzínskom či Kirgizskom.
Najlepšou známkou za reformu infraštruktúry ocenila EBRD Maďarsko. ČR, Estónsko, Poľsko a Rumunsko sú o krok vzadu.
Správa EBRD pripomenula, že sieťové odvetvia v bývalých krajinách východného bloku sú často zle prispôsobené potrebám trhu a po desaťročiach nedostatočných investícií sa potrebujú naliehavo modernizovať. Priemerný tohtoročný hospodársky rast celej oblasti EBRD odhadla na 6,1 percenta, čo bude rovnako ako v uplynulých rokoch viac než je globálny rast. Banka odhadla, že na úrovni štyroch percent porastú ekonomiky ČR a Maďarska. Pre Slovensko očakáva 4,8 percenta, Slovinsko 4,1 a Poľsko 5,5 percenta. (čtk)