Ministri sa včera odmietli oficiálne zaoberať zmluvou medzi Slovenskom a Enelom. Z rokovania ich formálne stiahol minister hospodárstva Pavol Rusko. FOTO - ČTK
v návrhu zmlúv, ktoré mal predložiť rezort hospodárstva spolu s privatizačným poradcom. Porada ekonomických ministrov preto odporučila, aby sa ich schvaľovanie vládou odložilo.
Minister hospodárstva Pavol Rusko však vyradenie transakčných dokumentov z programu vlády odôvodnil nedostatkom času. "Nechali sme ministrom ešte pár dní, aby si mohli dokumenty dôkladne prečítať. Dokumentácia je pripravená, takže na budúci týždeň by sme ju mohli schváliť," povedal Rusko.
Platnosť ponuky Enelu na kúpu elektrární sa však končí dnes. "Vláda požiadala investora, aby predĺžil platnosť svojej ponuky do 10. decembra," povedal minister Rusko. "Taktiež sme požiadali aj ostatné spoločnosti, ktoré sa uchádzali o elektrárne, aby predĺžili svoje záväzné ponuky do 10. decembra," dodal Rusko. Ak by tak český ČEZ a ruský Inter RAO UES neurobili, na tender by to vplyv nemalo. "V tom prípade, by bola platná len ponuka Enelu, ak jej platnosť predĺži," povedal privatizačný poradca Peter Mitka. Podľa neho je takmer nepravdepodobné, že by Enel nevyužil možnosť ponuku predĺžiť.
V predložených dokumentoch údajne chýbali záruky, že by slovenská strana v budúcnosti neniesla negatívne dosahy za zrušenie nevýhodných zmlúv, ktoré majú elektrárne uzatvorené s viacerými firmami. Vláda požaduje, aby za sankcie, ktoré by si mohli nárokovať dotknuté firmy, zodpovedal budúci investor elektrární. Rusko však tento problém považuje za vyriešený. "Investor sa zaviazal, že tieto zmluvy nebude meniť a bude ich akceptovať do konca ich platnosti," povedal Rusko. "Ak Enel poruší túto podmienku, bude znášať všetky škody, ktoré z toho vyplynú," tvrdí.
Ďalšou možnou výhradou vlády je podľa informácií denníka SME prenesenie zodpovednosti vyplývajúce z prenájmu vodnej elektrárne Gabčíkovo zo štátu na investora. V tom prípade, ak by dlhoročný súdny spor, ktorý vedie Slovensko o Gabčíkovo s Maďarskom, vyhrala maďarská strana, náhradu by jej vyplatil investor a nie štát.
TEREZA COPLÁKOVÁ a sita