KDH "pokles populácie" označilo za jeden z najzávažnejších problémov Slovenska a predsavzalo si ho riešiť.
"Chceme Slovensku navrhnúť populačné opatrenia, ktoré by demografický vývoj v najbližších rokoch mohli zmeniť," vyhlásil predseda hnutia Pavol Hrušovský.
Keď ale nedávno poslanci Ľudmila Mušková (HZDS) a Róbert Madej (Smer) navrhli priplatiť pri narodení prvého dieťaťa 6-tisíc korún, návrh neprešiel aj hlasmi KDH. Madej preto iniciatívu KDH považuje za pokrytectvo.
Štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý hovorí, že takéto jednorazové príspevky nezvyšujú pôrodnosť, ale "len predsúvajú narodenie detí". Dôležité je podľa neho zabezpečiť dostupnú starostlivosť o dieťa a dostupné bývanie pre mladé rodiny.
V Česku chcú oživiť novomanželské pôžičky na zaobstaranie bytu. Eva Černá (ANO) si myslí, že by to mladým veľmi pomohlo, v Smere podľa Madeja o pôžičkách vážne uvažujú.
Za jedno z čiastočných riešení považujú viaceré európske vlády ľahšie prijímanie imigrantov. KDH je proti tomu najmä z obavy, že imigranti sa nedokážu integrovať do spoločnosti.
KDH v tomto názore zhoduje s nemeckými konzervatívnymi stranami. Víkendový zjazd CSU sa vyslovil za sprísnenie imigračného práva a za znižovanie sociálnych dávok prisťahovalcom, ktorí sa nechcú integrovať.
Demograf Boris Vaňo s KDH súhlasí v tom, že demografický vývoj patrí k vážnym problémom, ale bez "uvažovania o príchode väčšieho počtu migrantov" sa nedá dlhodobo riešiť "len zmenou reprodukčného správania u domáceho obyvateľstva".
Beblavý sa k Vaňovi pridáva: "Imigrácia síce nie je úplná odpoveď, ale bez nej ani akékoľvek zlepšenie pôrodnosti náš populačný problém nevyrieši."
JOZEF ČAVOJEC, čtk