Keď minulý rok v júni v budove archívnej a spisovej služby českého ministerstva vnútra v Pardubiciach vydávali aktualizované zoznamy spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti, za 45 minút boli všetky výtlačky rozobrané. FOTO - ARCHÍV ČTK
BRATISLAVA - Ústav pamäti národa sa nechcel k prípadnému súdu s Jánom Hurným, ktorý tvrdí, že jeho podpis nie je pravý, vyjadrovať.
Na otázku, či sa mohlo stať, že by ŠtB falšovala podpisy, hovorca úradu Michal Dzurjanin povedal: "Ku každému konkrétnemu prípadu treba pristupovať osobitne, okrem podpisu je však nutné zohľadňovať následný spôsob spolupráce s ŠtB."
V Českej republike už súdy v jednom prípade uznali, že podpis pod spoluprácou s ŠtB bol falošný. Potvrdil to riaditeľ archívnej a spisovej služby českého ministerstva vnútra Jan Frolík. Overovanie podpisov je podľa neho zložitá záležitosť, keďže ide o 20 až 30 rokov staré dokumenty a podpisy ľudí sa časom menia.
Frolík povedal, že v Čechách sa ľudia bežne obracali na súd, aby boli vymazaní z oficiálnych zoznamov spolupracovníkov, lebo sú v nich uvedení neoprávnene, väčšinou však prehrávajú. (mož)