Šesť mesiacov sa viedla celonárodná diskusia o príčinách a o tom, čo s lesmi ďalej. V krajine sa spojili štyri najväčšie environmentálne organizácie, ktoré zanalyzovali príčiny a navrhli riešenia. Za katastrofu podľa nich mohlo nevhodné 50-ročné hospodárenie v lesoch, ktoré zapríčinilo, že lesy boli menej odolné, znížila ochrana vôd a pôdy.
Organizácie sa rozhodli, že vypracujú novú stratégiu revitalizácie lesov a tiež lesníckeho manažmentu. Odporúčali prirodzený vývoj zničeného lesa bez zásahu. Pretože búrka zasiahla lesy na rozličných miestach krajiny, revitalizácia sa prispôsobovala potrebám regiónu. Ochranári diskutovali s vlastníkmi lesov, manažérmi a pomáhali pri obnove lesov.
Daniel Vallauri z organizácie WWF France hovorí, že dnes je situácia rôzna v závislosti od lokality. "Niekde človek nezasiahol vôbec, niekde sa umelo vysádzalo a niekde sú už namiesto stromov domy, niekde až teraz začneme vysádzať." Presné štatistiky a prehľad Francúzi ešte nemajú.
Vallauri vie o kalamite v Tatrách. Odporúča v prvom rade opatrnosť. "U vás je situácia iná, ako vo Francúzsku. Nehoda postihla národný park, ktorý máte len jeden." Podľa neho netreba situáciu riešiť ihneď, ale nechať čas na podrobnú analýzu. Tvrdí, že sa netreba hnať za každú cenu za ekonomickým zhodnotením dreva, ale ponechať veci viac na prírodu a učiť sa zo skúseností iných krajín. "Podobná katastrofa postihla Bavorský národný park, to je miesto, kde získate rady." (dro)