Miriam Jevíková mala byť včera na ceste do Moskvy. FOTO - ARCHÍV
"Obe sme plakali a veľa sme toho nenahovorili," povedala jej mama Mária Jevíková pre SME. Zo šoku sa ani nestihla dcéry spýtať, odkiaľ volá a kedy príde. Dcéra sa jej zdala rozrušená, ale nespomínala žiadne fyzické zranenie ani ako ju oslobodili.
Matka vraj bola celý čas od únosu dcéry v kontakte najskôr s českými a potom s našimi úradmi, ktorým sa chce poďakovať. "Boli dni, keď som už bola v koncoch, boli dni, keď som žila v nádeji," povedala.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan povedal, že Miriam Jevíková (28) by mohla byť už koncom týždňa na Slovensku, o čom informoval telefonicky aj jej matku. Kto boli únoscovia a kde Jevíkovú zadržiavali, nevedel bližšie povedať.
Unesenú Slovenku oslobodili podľa ruskej agentúry Interfax pracovníci FSB, čo je ruská tajná polícia. Pri operácii vraj nepadol ani výstrel a za Jevíkovú nebolo zaplatené výkupné. Podľa informácií SME sa príslušníci FSB s únoscami dohodli na bližšie nešpecifikovaných podmienkach.
Slovenské aj české ministerstvo zahraničných vecí malo už asi pred troma týždňami videonahrávku, na ktorej bolo vidieť živú Jevíkovú. "Zvolili sme diskrétnu stratégiu dosiahnuť výsledok a nie mediálne sa prezentovať," povedal Kukan. Osobne sa v Moskve k prípadu stretol s ruským partnerom Sergejom Lavrovom a tajomníkom Rady bezpečnosti Sergejom Ivanovom.
Podľa Kukana pomohol aj list prezidenta Ivana Gašparoviča prezidentovi Vladimírovi Putinovi a dobrá spolupráca bola aj s českým ministerstvom zahraničia. Práve český minister Cyril Svoboda povedal, že asi najviac pomohlo rokovanie s Lavrovom, keď bol na návšteve v Česku a aj to, že príliš sa tento prípad nemedializoval.
Minister vnútra Vladimír Palko potvrdil, že pracovníci ministerstva vnútra boli kvôli tomuto prípadu v Rusku.
"Nevhodné mediálne výpady nám takéto rokovania komplikovali," povedal Kukan na adresu českého novinára a senátora Jaromíra Štětinu, ktorý kritizoval nečinnosť úradov. Podľa Štětinu dokonca za únosom mohla byť samotná ruská FSB. Včera zagratuloval k oslobodeniu Jevíkovej a dodal, že je povinnosťou každého, aby sa zaujímal o osud uneseného a tlačil na úrady, aby informovali verejnosť.
Študentka Karlovej univerzity Jevíková bola v krízovej oblasti spolu s ďalšími pracovníkmi z českej humanitárnej organizácie Na pomoc utečencom. Rozhodla sa súkromne odísť do oblasti severného Kaukazu a posledný kontakt s ňou bola sms správa z jej mobilu, kde bolo zlou ruštinou napísané, že ju vlečú po poli. Do českej organizácie potom volal neznámy muž, ktorý požadoval výkupné milión dolárov. (rk, pp)