Časť opozície nominácie znepokojili, minister zdravotníctva Rudolf Zajac odmieta, že by boli politické.
"Som nestraník a vždy som nenávidel lustrovanie, kto je z akej strany. Preukážte, že tam boli politické nominácie a potom budete mať pravdu," tvrdil po rokovaní vlády Zajac. Zdôraznil, že vláda návrh na zloženie úradu schválila jednomyseľne.
Členmi orgánov úradu sú síce lekári, právnici, inžinieri, ale väčšinou sú blízki vládnym stranám a niektorí sú v straníckych štruktúrach vládnej koalície.
V správnej rade Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je napríklad Mário Lužinský, člen republikovej rady ANO. Ján Porubský (KDH) a Dušan Smolka (SDKÚ) sú poslanci bratislavskej samosprávy. Člen dozornej rady Marián Petko je členom Ústrednej rady SDKÚ.
Zajac namieta, že hľadať politické nominácie tam, kde "nie sú, znamená len, že chcete živiť bulvárom niečo, čo nie je správne". Úradu bude šéfovať bývalá hovorkyňa ministra zdravotníctva Zajaca Alexandra Novotná.
Zajac obhajoval jej nomináciu, že v danej situácii bola najlepšou voľbou. Novotná je "lekárka, ovláda zdravotnícke zákony, bola dva roky v rezorte zdravotníctva". Zajac tvrdil, že veľa kandidátov túto funkciu aj odmietlo, vraj zo strachu.
Vicepremiér Daniel Lipšic (KDH) si myslí, že ide o kvalifikovaných ľudí, ministrovi Zajacovi dôveruje a je veľmi ďaleko od toho, "aby som spochybňoval jeho nominácie".
Poslanec SMK Zsolt Komlósy hovorí, že do štátnej správy strany často navrhujú svojich ľudí, lebo vedia, že sú spoľahliví. "Bohužiaľ, vždy sa to dá pochopiť aj ako politické nominácie."
Slobodné fórum Zuzany Martinákovej hovorí o arogancii moci. "Potvrdili sa naše obavy, že úrad, ktorý má v rukách všetky dôležité kompetencie v oblasti zdravotníctva, bude obsadený politickými nomináciami vládnej moci. Takýto postup je v rozpore s ustanovením zákona, kde sa hovorí, že pri plnení úloh postupuje úrad nestranne a nezávisle od štátnych orgánov," vyhlásilo SF. Obáva sa, že v rezorte zdravotníctva bude dochádzať k priamemu prepojeniu politických a ekonomických záujmov.
Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International povedala, že v orgánoch takých inštitúcií, akým je aj zdravotný úrad, by mali ľudia nielen preto, že sú členmi niektorej z politických strán. Za kľúčovú považuje skôr odbornosť. "Partokracia, ktorú môžeme vidieť nielen pri činnosti regulátorov, ale aj pri činnosti štátnych či obecných firiem, je veľmi škodlivá," povedala. Obsadzovanie takýchto inštitúcií politicky môže podľa nej ohroziť ich efektívnosť.
Členkou dozornej rady úradu mala byť manželka poslanca SMK Tibora Bastrnáka, ale nomináciu podľa Zajaca zmenili, aby sa rodina neocitla v konflikte záujmov. "Išlo o manželku poslanca, ktorý ani nevedel, že bude navrhnutá," povedal Zajac.
Členom dozornej rady je človek blízky Ľudovej únii, ktorej takmer všetci poslanci podporili zdravotnícku reformu. Minister k námietke, že v orgánoch úradu sú len ľudia prepojení na vládne strany, poznamenal, že zhodou okolností podpredsedu dozornej rady úradu navrhol poslanec HZDS Milan Urbáni. (sp)