Dzurindova SDKÚ má naopak najmenšiu podporu voličov od svojho vzniku. Pred vyše rokom sa doťahovala na štrnásťpercentnú hranicu. V poslednom prieskume úplne prepadla SDĽ, ktorá by sa nedostala do parlamentu.
„Preferencie išli hore stranám, ktoré majú stabilné voličské jadro. Podľa mňa si aj skrytí voliči HZDS uvedomili úspech hnutia v regionálnych voľbách, a to ich podnietilo, aby sa zviditeľnili a prihlásili sa k HZDS. Nemáme to potvrdené, ale nevidím iný dôvod. Keď sa Vladimír Mečiar mesiace neobjavil v televízii, tak malo HZDS preferencie okolo dvadsaťpäť percent. Potom sa raz objavil a okamžite išlo hnutie hore,“ povedal Ivan Dianiška z agentúry Focus, ktorá prieskum robila.
Úbytok SDKÚ oproti minulému mesiacu je podľa neho minimálny a v ďalšom prieskume môžu mať pokojne znova aj osem, deväťpercentné preferencie.
Poslankyňa HZDS Marta Aibeková vysoké preferencie hnutia nepreceňuje. „Prieskumy neukazujú vždy skutočný stav, treba vidieť aj určité odchýlky medzi prieskumami jednotlivých agentúr. Ale je fakt, že náš nárast môže byť ovplyvnený aj výsledkami regionálnych volieb. Naši sympatizantni sa možno prebúdzajú. Nedávala by som do pozadia ani možnú antireakciu, pretože súčasná vláda a premiér na nás poukazuje ako na strašiaka. Pritom vláda sa na domácej pôde nemá veľmi čím pochváliť. Viac ako sedemdesiat percent ľudí je nespokojných.“
SDĽ nepomohla ani zmena vo vedení, skôr naopak. Poslanec SDĽ Ľubomír Andrassy hovorí, že súčasné strany vládnej koalície vyvolali pred troma rokmi u občanov očakávania rýchleho zlepšenia. „Lenže k tomu sme museli urobiť množstvo reštriktívnych zmien. Ak chceme zlepšiť pozíciu SDĽ vo verejnej mienke, musíme v poslednom roku vládnutia venovať väčšiu pozornosť vysvetľovaniu pozitív, ktoré sa nám podarilo urobiť.“