é prostredie.
„Táto kapitola patrí k ťažším a zložitejším. Sme spokojní s výsledkami, ako sa nám ju podarilo uzavrieť,“ povedal minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Slovensko dosiahlo viac prechodných období ako napríklad Česko. „Prechodné obdobia majú jedného spoločného menovateľa - finančnú náročnosť. Jednoducho s ohľadom na situáciu nemôžeme okamžite realizovať všetky opatrenia a potrebujeme ich rozložiť na dlhšie časové obdobie,“ povedal minister.
Úpravy v oblasti životného prostredia patria k najdrahším. Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa si úplné zosúladenie stavu ochrany životného prostredia s európskymi normami v najbližších 30 rokoch vyžiada asi 180 miliárd korún.
Niekoľkoročný odklad, aby mohli prispôsobiť svoje technológie a systémy ochrany životného prostredia, dostali Chemické závody Nováky, Chemko Strážske a Duslo Šaľa, Považská cementáreň Ladce, Istrochem Bratislava, US Steel, Matador Púchov a Stredoslovenské elektrárne Žilina.
Do roku 2006 musíme zlikvidovať spaľovne nebezpečného odpadu v nemocniciach vo Svidníku, Trebišove, Košiciach, Rožňave, Poprade, Lučenci, Žiline, Leviciach, Prievidzi, Trnave a Senici. Spaľovne si zatiaľ môže ponechať aj Slovnaft Bratislava, Duslo Šaľa, Chemko Strážske, Petrochema Dubová.
Do konca roku 2010 by sme tiež mali vybudovať čistiarne odpadových vôd pre sídla nad 10 000 obyvateľov, pre menšie sídla od 2000 do 10 000 obyvateľov do konca roku 2015. Ide o najdlhší odklad, aký zatiaľ únia poskytla. (tasr, mar)