Kolosálna trilógia „Pán prsteňov“, ktorej prvá sfilmovaná časť predvčerom odštartovala celosvetové turné po kinách, je celá o hrdinskom úsilí zachrániť svet zničením jediného diabolského prsteňa. Teraz, v dňoch filmovej premiéry, začali zlaté bane v Južnej Afrike vyrábať tisíce takých prsteňov.
Producent filmu New Line Cinema totiž súhlasil s návrhom juhoafrickej ťažobnej spoločnosti Harmony Gold Mining Co. uviesť na trh 22-karátové prstene, ktoré „už vyvolali celosvetový záujem“, hovorí Ferdi Dippenaar, banský marketingový šéf.
Text v prastarom jazyku mordorského Temného pána, ktorý vtlačil hrôzu do duší ľuďom, trpaslíkom aj elfom, bude samozrejme vykutý aj na juhoafrických suveníroch: „Jeden prsteň vládne všetkým, jeden všetkým prikazuje, jeden všetkých privedie, do temnoty pozväzuje.“
V Južnej Afrike, najväčšom producentovi zlata na svete, sa jeden prsteň predáva za 2000 až 8000 randov, čo je v prepočte 181 až 725 amerických dolárov. „Je to jedna z oblastí, ktorá presne zapadá do marketingových zámerov zlatých baní,“ pochválil sa Dippenaar.
Harmony Gold Mining Co., tretia najväčšia zlatá baňa v krajine, použila pri výrobe v Južnej Afrike zatiaľ unikátnu odlievaciu technológiu, ktorá vytvára detaily prsteňa tak, akoby nad ním rytec prebdel niekoľko dní a nocí. Teda aspoň tak hovoria obchodní zástupcovia výrobcu.
Dippenaara vidí v predaji nového produktu v čase „tolkienovského boomu“ prínos v podobe rastu prestíže zlata medzi spotrebiteľmi. „Pán prsteňov je medzinárodnou udalosťou… Ak bude film prijatý dobre, rovnaký osud zastihne aj náš prsteň,“ predpovedá Dippenaar.
Aj keď prsteň nemá magickú moc originálu, možno sa mu podarí to, v čom doterajšie pokusy zlyhali. Oživiť záujem o zlato, ktorého cena je oproti 80-tym rokom len na tretine.
Prvý film trilógie založenej na knihe J. R. R. Tolkiena „Pán prsteňov“, druhého najpredávanejšieho nenáboženského textu, zožal na pondelkovej londýnskej premiére ovácie kritikov. Ďalšie dve pokračovania sú na programe na Vianoce 2002 a 2003. (tv, reuters)