
Berlínsky starosta Klaus Wowereit ostro reagoval na návrh, aby bol v Berlíne vytvorený menšinový sociálnodemokratický senát, tolerovaný postkomunistami. FOTO - TASR/AP
a v Spolkovom sneme.“
Wowereit tak neobvykle ostro reagoval na návrh predsedu poslaneckej frakcie SPD v Spolkovom sneme Petra Strucka, aby bol v Berlíne vytvorený menšinový sociálnodemokratický senát, ktorý by bol tolerovaný postkomunistickou tzv. Stranou demokratického socializmu PDS.
Výmenný obchod
Najneskôr do polovice januára budúceho roku má byť nový červeno-červený senát zvolený. Zvolí ho berlínsky parlament, kde majú SPD a PDS väčšinu siedmich hlasov. Medzitým pokračujú koaličné rozhovory medzi oboma stranami. Údajne už dosiahli dohodu o výstavbe veľkoletiska v Schönebergu, ktoré predtým PDS odmietala, a na oplátku zase sociálni demokrati vyhoveli postkomunistom a nebudú presadzovať, aby sa olympijské hry roku 2012 konali v Berlíne. Ale najdôležitejšou otázkou rokovania je, ako sa zbaviť obrovskej zadlženosti Berlína - 80 miliárd mariek.
Postkomunisti z PDS chtiac-nechtiac museli súhlasiť, že sa budú krátiť mzdy asi 20-tisíc zamestnancom vyšších platových tried v službách berlínskeho senátu. Správa mesta má prepustiť asi 2000 zamestnancov. Koľko ich bude prepustených v dvanástich berlínskych štvrtiach, nie je ešte jasné. Do roku 2006 má byť znížený počet zamestnancov v správe Berlína o takmer 13 percent, skoro o 19-tisíc pracovníkov.
Obavy z komunistov
Kritika rokovania o vytvorení červeno-červeného senátu v Berlíne však neutícha. Hovorca tzv. Seebachského kruhu pravicovo orientovaných sociálnodemokratických poslancov v Spolkovom sneme Reinhold Rabbe vyhlásil, že si nevie predstaviť hlavné mesto spolkovej republiky v rukách (aj) postkomunistov. Vera Lengsfeldová, jedna z popredných disidentiek v bývalej NDR, neverí, že by postkomunisti mali záujem o konsolidáciu Berlína.
Tri štvrtiny členov PDS boli do roku 1989 členmi komunistickej SED. Neprekvapuje teda, že PDS sa snaží v mnohom presadzovať ciele, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani komunistická strana. Podpredseda Diether Dehm, rovnako ako predsedníčka ultraľavej komunistickej platformy Sarah Wagenknechtová, žiadajú zoštátnenie koncernov, ako je Chrysler-Benz, BMW alebo Deutsche Bank.
Príznačné je, že sa dodnes PDS neospravedlnila za vraždy občanov NDR pri pokuse o prekonanie Berlínskeho múru. Bývalý podpredseda PDS Peter Porsch zastáva naďalej názor, že Berlínsky múr poslúžil na upevnenie mieru v Európe.
SPD-PDS aj v sneme?
Aké budú dôsledky červeno-červeného senátu v Berlíne pre celé Nemecko? Generálny tajomník sociálnej demokracie Franz Müntefering vyhlásil, že SPD rozhodne odmieta koalíciu s postkomunistami v spolkovej vláde. „Rozdiely v zahraničnopolitických a bezpečnostných otázkach medzi SPD a PDS sú priveľké,“ hovorí.
Generálny tajomník kresťanských demokratov (CDU) Laurenz Meyer, rovnako ako slobodní demokrati FDP, ostro kritizuje rokovanie sociálnych demokratov s postkomunistami. Je presvedčený, že ak bude treba, aby sa sociálni demokrati udržali pri moci po voľbách na jeseň roku 2002, budú ochotní vstúpiť do koalície aj s postkomunistami. „I keď to dnes spolkový kancelár Gerhard Schröder popiera,“ dodáva.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME