
FOTO - ARCHÍV
PARÍŽ - Vojenský súd v Paríži začal včera prejednávať prípad bývalého francúzskeho dôstojníka Pierra-Henriho Bunela, ktorý odovzdal Srbom počas krízy v Kosove plán a ciele pripravovaných leteckých úderov NATO na Juhosláviu. Pre obvinenie zo zrady mu hrozí trest do výšky 15 rokov väzenia.
Prísne tajné spisy NATO odovzdal Bunel srbskej spojke známej pod menom Jovan Milanovič v čase, keď pôsobil v Bruseli na francúzskom zastupiteľstve v NATO v roku 1998. V tom istom roku bol odhalený a obvinený. Bunel všetko priznáva, ale popiera, že by bol zradcom.
Motívy jeho činu a spravodajská hra okolo jeho osoby ostáva stále záhadou. Sám Bunel podal rôzne vysvetlenia. Najskôr tvrdil, že konal z „humanitárnych dôvodov“, že chcel zabrániť krviprelievaniu pri bombardovaní. „Nie som zradca, nechcel som poškodiť NATO ani Francúzsko a ani som im neuškodil,“ povedal 49-ročný muž pred začatím súdu.
Neskôr však zmenil taktiku a na včerajšom procese už obhajoval inú verziu celej špionážnej aféry. Tvrdil, že ho francúzske tajné služby požiadali, aby sa infiltroval medzi Srbov. „Urobil som to, o čo ma žiadali,“ povedal pre denník Libération. Dal sa na dvojitú hru bez toho, aby sa informoval, či boli jeho vojenskí nadriadení informovaní - preto nebol krytý, tvrdí jeho advokát. Informácie, ktoré odovzdal Srbom, podľa neho nijako neohrozili operácie NATO. Žaloba však posudzuje predané dokumenty ako oveľa dôležitejšie.
Francúzsky dôstojník, ktorého možno motivovalo protiamerické cítenie, sa v rozhovore pre denník Libération vyjadril, že USA nič nenamietali proti jeho misii. „Vyrovnali jazýček váh, keď sledovali Milanoviča,“ tvrdil Bunel a obvinil USA, že ho využili ako nástroj nátlaku na Francúzsku vládu.
Odhalenie Bunelovho činu prehĺbilo v aliancii nedôveru k Francúzom, ktorí boli od začiatku konfliktu v bývalej Juhoslávii podozrievaní z prosrbského cítenia.
Do skončenia procesu dnes večer malo vystúpiť desať svedkov vrátane bývalého šéfa francúzskej kontrašpionáže Yvesa Bonneta. Prví svedkovia z radov armádnych veliteľov včera obhajovali Bunela, ktorý predtým slúžil v Perzskom zálive a Bosne. „Určite nechcel zradiť vo svoj vlastný prospech,“ vyhlásil Tanneguy Le Pichon, ktorý s Bunelem slúžil na Blízkom východe.
(kl, čtk)