WASHINGTON - Tri mesiace po teroristickom útoku na Spojené štáty sa Amerika na chvíľu zastavila, aby si pripomenula obete, ktoré zahynuli 11. septembra. O 13.46 SEČ, vo chvíli, keď prvé z unesených lietadiel vrazilo do veže Svetového obchodného centra v New Yorku, hudba námorníctva v Bielom dome zahrala americkú hymnu.
„Každá z nevinných obetí, ktorá zomrela, bola pre niekoho najdôležitejšou osobou na zemeguli,“ prehovoril potom americký prezident George Bush. V rovnakom čase hymnu v podaní trubkára s pohnutím počúvali požiarnici v New Yorku, v Londýne si vypočul milo rozladený detský orchester britský premiér Tony Blair a americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
Na kozmickej stanici ISS si tragédiu pripomenuli americkí a ruskí kozmonauti. Spomienkové stretnutia prebehli vo vyše osemdesiatich krajinách, vrátane Slovenska.
Po štvrťroku od útoku teroristov je možné spraviť prvý účet, ešte stále však zostáva otvorený. V troskách budov v New Yorku a v Pentagone zahynulo asi 3300 osôb. Svet sa zjednotil do bezprecedentne širokej protiteroristickej koalície, ktorá zatiaľ márne prenasleduje predpokladaného osnovateľa útoku, saudskoarabského milionára Usámu bin Ládina. Amerika prežívala niekoľko týždňov veľkú úzkosť z biologických zbraní, keď sa zatiaľ nevysvetliteľne začala šíriť nákaza antraxu. Americká burza zažila šokujúce výkyvy, letecká doprava je v obrovskej kríze.
Spojené štáty s pomocou miestnej opozície porazili v Afganistane Taliban, ktorý bin Ládinovi poskytol úkryt, možno až nečakane rýchlo. Bin Ládinovu organizáciu al-Káida v Afganistane čaká vojenská porážka v najbližších dňoch, otázkou je, či neudrú teroristi po čase opäť v USA, alebo u ich spojencov.
Terorizmus sme ešte stále neporazili, upozorňujú americkí politici a Rusko, ktoré sa pridalo do protiteroristickej koalície, súhlasne prikyvuje. Čoraz hlasnejšie sa hovorí o tom, že protiteroristické opatrenia môžu vyústiť do vojenských zásahov v Somálsku alebo v Iraku.
(mch, reuters)