BRATISLAVA - Predaj Transpetrolu do rúk ruskej spoločnosti Jukos by nepodporilo strategické záujmy Slovenska, tvrdí Alexander Duleba, analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Záujem Jukosu mať na Slovensku monopol na prepravu ropy je podľa neho klasickým príkladom, ako ruské spoločnosti bojujú o vplyv na trhoch strednej a východnej Európy.
Rusi sa obávajú strát, ktoré im vzniknú z toho, že krajiny tejto časti Európy sa stanú členmi Európskej únie a otvoria svoje trhy. Tým skončí ich úplná závislosť od dodávok ropy a plynu z Ruskej federácie.
„Posledné dva - tri roky môžeme preto badať úpornú snahu ruských firiem dostať sa cez privatizáciu do krajín strednej a východnej Európy. Vstupom na trhy môžu lepšie minimalizovať straty. Záujem o Transpetrol je typickým príkladom,“ povedal Duleba.
Ako upozornil Duleba, Rusi ešte v roku 1998 žiadali v Bruseli Európsku úniu, aby im nahradila budúce straty v týchto krajinách. Únia požiadavku zamietla.
Predseda integračného výboru parlamentu František Šebej súhlasí s Dulebom: „Aj vzhľadom na naše smerovanie do európskych štruktúr a do NATO vnímam rozhodnutie predať podnik ruskému Jukosu len v súvislosti s vyššou cenou ako krátkozraké.“
Rastislav Šepták z Pravej SNS má iný názor: „Je načase prestať sa hrať na rusofilov a nerusofilov. Ak má byť strategickým partnerom silná spoločnosť, je rozhodnutie privatizačnej komisie správne,“ povedal. Jukos s podstatným podielom na dodávkach ruskej ropy a veľkou kapitálovou silou dokáže podľa neho zabezpečiť rozvoj Transpetrolu.
Vláda bude o predaji Transpetrolu rokovať budúci týždeň. Ak ponuku Jukosu schváli, ten získa s balíkom 49 percent akcií aj kontrolu nad riadením podniku. Do orgánov si dosadí svojich ľudí.
Od vlády žiada Jukos aj predkupné právo na ďalšie akcie podniku. V prípade zmeny legislatívy, ktorá zatiaľ neumožňuje, aby podiel štátu v strategickom podniku klesol pod 51 percent, by tak ruská spoločnosť získala majoritu.