Okrem klasického znožného oblúka sa dá pri jazde použiť aj telemarkový. Pokľak v oblúku umožňuje špeciálna lyžiarka a viazanie, ktoré ma voľnú pätu.
. Klasický znožný pomenovali podľa miesta konania kristiánka, a používa sa dodnes. Druhý oblúk bol tiahly, v pokľaku, Norheim akoby po svahu kráčal. Dostal meno podľa kraja, odkiaľ pochádzal, teda telemark.
Telemarkové lyžovanie dnes prežíva svoju renesanciu a dostalo aj nové pomenovanie. - freeheel skiing, čo sa dá voľne preložiť ako lyžovanie s voľnou pätou.
"Ešte stále je nás na svahoch málo, možno tri percentá zo sto, no napríklad v Škandinávii je až 40 percent vyznávačov telemarku," hovorí Peter Kollár z Telemark Clubu Slovakia, jediného na Slovensku, ktorý podporuje takéto lyžovanie.
"Náš štýl jazdy je vhodný najmä do voľného terénu, ale môžeme jazdiť aj na upravenom. Hlavným rozdielom oproti štandardným znožným oblúkom je rozloženie hmotnosti lyžiara na obe lyže. Počas oblúku nie je zaťažená iba vonkajšia lyža, ale váha je rovnomerne rozdelená na obe. Lyžiar je v pokľaku a ťažisko je v strede vzdialenosti medzi nohami."
Aj preto, že lyže vďaka spravodlivému rozloženiu hmotnosti nemusia znášať extrémnu záťaž, môžu byť omnoho mäkšie ako klasické, ale inak sa im veľmi podobajú.
Viazanie sa používa dvojaké. Prvé je systém s pružinou, ktorá sa zapínana okolo voľnej päty, druhé je na základe upnutia špičky lyžiarky o kolíky viazania. Podobne ako viazanie na bežkách pre klasický spôsob. Lyžiarky majú vpredu vsadenú akúsi harmoniku, ktorá umožňuje ohýbanie lyžiarky v oblasti prstov.
"Najväčšou akciou, kde budeme náš spôsob lyžovania prezentovať verejnosti, je Telemark party, ktorá sa uskutoční od 21. do 23. januára 2005 na Martinských holiach," dodal Kollár.
(podľa www.telemark.szm.sk)