Pri kúpe lyží rozhoduje cena a vlastnosti

S nastupujúcou zimnou sezónou sa mnohí opäť vyberú do športových obchodov nakupovať lyžiarsky výstroj. Najchúlostivejšie je presne sa trafiť do výberu lyží, prípadne lyžiarok. Nie je to ľahké, lebo na trhu je okolo dvadsiatky renomovaných firiem a každá

z nich ponúka niekoľko modelov. Nemusíte však byť odborníkom, aby ste si vybrali tie správne lyže.

Už viac rokov dominujú na trhu carvingové lyže, ktoré boli najprv spájané s extrémnymi lyžiarmi, ktorí pri oblúkoch boli takí naklonení, že doslova šúchali bokom svah. Rýchlo sa však ukázalo, že vlastnosti vykrojených lyží môžu k svojmu prospechu využiť všetci.

Aké výhody teda majú carvingové lyže? Uľahčujú začatie (nasadenie) oblúka, a tým urýchľujú nácvik vedenia lyží v oblúku a po hranách. Dá sa na nich jednoduchšie zastaviť. Túto vlastnosť majú preto, že sú kratšie, na špičke a päte širšie, v strede, naopak, užšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na rekreačné jazdenie rozlišujeme tri základné kategórie carvingových lyží. Pre začiatočníkov, pre pokročilých a pre výborných lyžiarov.

"Tie najjednoduchšie modely majú vnútri (v kokpite lyže) vstreknutú polyuretánovú penu alebo majú drevené jadro. Aby lyža bola mäkká a dobre sa ovládala. V lyžiach strednej kategórie sa používa drevené jadro alebo sa drevo kombinuje s laminátom, či inými materiálmi. Najkvalitnejšie a zároveň najtvrdšie lyže, aby zodpovedali požiadavkám dobrého lyžiara, sa vyrábajú s titánovým alebo karbónovým jadrom," vysvetľuje Martin Bažík z bratislavského Zanzo ski a bike centra.

V zásade platí, že jednotlivým kategóriám zodpovedá aj cena. Tej najnižšej zhruba do 6500 korún, strednej do 12-tisíc korún a najvyššej až do 30-tisíc. Aj to je fakt, podľa ktorého sa môže zákazník v obchode aspoň zorientovať. Ak vylúčime akciový predaj v hypermarketoch, neznamená teda nižšia cena aj nižšiu kvalitu. Ide len o príslušnosť k jednej z troch kategórií.

SkryťVypnúť reklamu

Voskovať či nie?

Aj keď sa na výrobu sklzníc používajú najmodernejšie technológie a materiály, nesmiete zabúdať na voskovanie. Nielen preto, aby sa vám sneh na sklznicu nelepil, ale aby ste predĺžili jej životnosť. Najlepší je univerzálny tekutý vosk, ktorý vám v servise zažehlia do sklznice. Takéto ošetrenie je trvácnejšie. Ako prvú záchranu pred lepkavým snehom môžete použiť pevné vosky či klasickú sviečku. Vydržia však len niekoľko jázd, potom sa ošúchajú. Ak sa nebudete o sklznicu starať, začne vám časom vysychať, dostane sa do nej vzduch a môže sa vydúvať. Doprajte jej voskovanie aspoň raz za sezónu.

Novinky

Medzi najnovšie vylepšenia patrí dvojité vykrojenie lyží. Lyža je v podstate rozdelená na polovicu a jedna časť hrán je pod iným uhlom ako druhá. To umožňuje, aby slabší lyžiar mohol aj pri pomalej jazde dobre zvládať techniku.

SkryťVypnúť reklamu

Rodinné viazanie

Medzi novinky patrí rodinné, alebo demo viazanie. Môžu ho využívať napríklad otec so synom, ak sú podobnej váhy a vzrastu, ale s inou veľkosťou nohy. Postavenie viazania na lyžiach sa nemení, môže sa aj priamo na svahu upraviť na požadovanú veľkosť lyžiarky.

Na čo si dávať pozor pri výbere* Akej kategórii lyžiara budú lyže určené.

* Hmotnosť lyžiara.

"Aký je lyžiar, aký štýl jazdy preferuje, na akých terénoch zväčša jazdí, či robí malé, alebo veľké oblúky. Podľa toho vieme vybrať to najlepšie. Často si aj slabí lyžiari pýtajú drahé lyže len preto, že na ne majú, alebo sa im páči dizajn. Tie však môžu byť skôr na škodu ako na úžitok. Máme skúsenosti, že ľudia si napokon dajú poradiť," hovorí predavač Bažík.

* Dĺžka lyží sa odporúča o 5 až 15 cm menej, ako je výška postavy. Nepísané pravidlo je vybrať si lyže aspoň po koreň nosa.

SkryťVypnúť reklamu

* S príchodom carvingových lyží je novým faktorom pri výbere ich vykrojenie. Vpredu a vzadu sú širšie ako v strede. Ak oblúky radšej naťahujete na celú šírku svahu pýtajte si menej vykrojené lyže. Ak robíte krátke, slalomové oblúky, mali by ste mať väčšie vykrojenie lyží.

* Výrobcovia ponúkajú aj tovar s označením W - woman. Sú to lyže pre dámy, sú odľahčené a zväčša majú ťažisko o centimeter až dva posunuté dopredu, aby sa ľahšie ovládali.

"Kvalitné lyže etablovaných výrobcov udržia avizované funkčné vlastnosti maximálne päť rokov. Záleží však na tom, kto ako často lyžuje. Častým návštevníkom svahov by som odporúčal vymeniť zhruba po takomto časovom období staré lyže za nové," dodáva Bažík.

* Najjednoduchší je výber lyžiarskych paličiek. Stačí, ak si výšku svojej postavy vynásobíte koeficientom 0,7 a dostanete dĺžku paličiek, ktoré potrebujete. Priamo v obchode môžete paličku chytiť naopak (hneď za koncovým krúžkom) a pri položení na zem musí byť predlaktie rovnobežne so zemou.

SkryťVypnúť reklamu

Lyže

Na rekreačné jazdenie rozlišujeme tri základné kategórie carvingových lyží. Pre začiatočníkov, pre pokročilých a pre výborných lyžiarov. Čím vyššia kategória, tým vyššia cena.

Dĺžka sa odporúča o 5 až 15 cm menej ako je výška postavy, nepísané pravidlo - aspoň po koreň nosa.

Vykrojenie (vpredu a vzadu sú širšie ako v strede): ak robíte veľké oblúky - menej vykrojené lyže, ak robíte krátke oblúky - viac vykrojené lyže.

Kategórie

začiatočník - mäkké, polyuretánové alebo drevené jadro, od 3900 do 6500 Sk.

pokročilý - tvrdšie, drevené jadro alebo v kombinácii s laminátom, od 6500 do 12 000 Sk.

výborný jazdec - najtvrdšie, karbónové,alebo titánové jadro, od 12 000 do 30 000 Sk.

Viazanie

3 Skladá sa zo špičky a päty a malo by sa pri páde vypínať v čo najväčšom počte smerov. Pre maximálnu bezpečnosť by sa špička mala vypínať do strán, rovno hore a šikmo hore. Päta rovno hore a šikmo hore.

SkryťVypnúť reklamu

3 Kupuje sa podľa váhy alebo podľa šírky tíbie (píšťaly), ktorú vám odmerajú v obchode, nové viazanie si musíte dať nastaviť v servise.

3 Podložka pod viazanie sa odporúča, predáva sa samostatne alebo predmontovaná na lyžiach.

3 Podložka zvyšuje ťažisko tela, lyže sa ľahšie ovládajú, podložky so zvýšenou pätou pomáhajú k tomu, aby si lyžiar pri jazde "nesadal".

Kategórie

do 45 kg - od 1800 do 2000 Sk,

do 75 kg - od 2000 do 3000 Sk,

nad 75 kg - od 2500 do 10 000 Sk.

Lyžiarky

Ku každej kategórii lyží treba kúpiť lyžiarku z príslušnej kategórie.

Lyžiarka má svoj index tvrdosti (flex), ktorý zodpovedá jednotlivým kategóriám lyží.

Pri skúšaní majte iba jednu hrubšiu ponožku a neponáhľajte sa! Topánka nesmie tlačiť, ale pri zapnutí musí byť pevne obopnutá okolo nohy.

SkryťVypnúť reklamu

V prednej časti musí byť toľko priestoru, aby sa prsty mohli hýbať. Topánka by mala byť iba o1 cm väčšia ako noha (dieťa) a 0,5 cm (dospelý).

Pri otvorených topánkach tlačte koleno dopredu a skúste vsunúť jeden prst medzi vnútornú mäkkú časť a pätu. Ak vám to veľmi nejde, je veľkosť topánky optimálna.

Vo vzpriamenom postoji by sa prsty mali zľahka dotýkať vnútornej mäkkej časti, pri podrepe by ste nemali v oblasti prstov cítiť žiadny tlak.

Koľko miesta v topánke majú prsty, zistíte najlepšie tak, že vyberiete vnútornú mäkkú časť a v sede tlačíte pätou smerom vzad.

Kategórie

začiatočník - od 3900 do 6000 Sk, flex od 40 do 60,

pokročilý - od 6000 do 9000 Sk, flex od 60 do 80,

výborný jazdec - od 9000 - 15 000, flex od 80 do 120.

Lyžiarske palice

SkryťVypnúť reklamu

Správnu dĺžku lyžiarskych palíc určíme ľahko. Ak ju chytíme a oprieme o zem, predlaktie by malo s vrchnou časťou ruky zvierať pravý uhol. K takto odmeranej dĺžke palice treba prirátať ešte 5 centimetrov, pretože pri lyžovaní sa palica zapicháva do snehu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu