Kancelár Schüssel je po dvoch rokoch spokojný, voliči nie. FOTO - ČTK/AP
Rakúšania majú opačný názor. Podľa prieskumu agentúry OGM až 61 percent z nich považuje vládnu politiku za neúspešnú. Sociológ Peter Hajek, ktorý prieskum vypracoval, tvrdí, že situácia je oveľa horšia. Väčšina Rakúšanov je z politiky znechutená. Až 60 percent Rakúšanov je totiž nespokojných aj s politikou opozície.
"V krajine vládne všeobecne veľká nedôvera v politiku. V prípade vládnej politiky je to reakcia na nepopulárne reformy. Opozícia je zasa príliš slabá, aby z tejto situácie dokázala vyťažiť. Sociálna demokracia ako najsilnejšia opozičná strana nedokázala ľuďom ponúknuť žiadnu alternatívu," vysvetľuje pre SME Hajek.
Druhá koalícia ľudovcov a populistických slobodných odštartovala podľa pozorovateľov niekoľko dôležitých reforiem. Hovoriť o úspechu by však nebolo presné. Podľa Hajeka vláda stratila odvahu reformy dotiahnuť do konca.
Najväčším projektom zostáva rozsiahla dôchodková reforma, ktorá predlžuje odchod do penzie v 65 rokoch a podľa opozície prinesie budúcim dôchodcom menej peňazí.
Najhoršie je hodnotená reforma zdravotníctva. "Vláda prijala len niekoľko zákonov, ale neurobila zásadnú reformu," hovorí Hajek. Od budúceho roka budú rakúski pacienti platiť viac za recepty a hospitalizáciu, ale vláda si ich už viac pred voľbami pohnevať nechce.
Už teraz platia obe koaličné strany za svoje kroky popularitou. Rakúšania sa hnevajú, že ich peňaženky zaťaží daňová reforma a mnohí prídu o prácu po transformácii rakúskych železníc. Médiá píšu o zrušení až 15-tisíc pracovných miest.
Za najväčší úspech vlády ľudovcov a slobodných sa považuje, že stále existuje. Prvá koalícia skončila po dva a polročnom konfliktnom období predčasnými voľbami. Takýto scenár podľa Hajeka tentoraz nehrozí: "Väčšinu kontroverzných tém má koalícia za sebou."
Slobodní k tomu už nie sú stranou z roku 2000. Vo vláde nemajú také silné osobnosti, ako bola vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová, a majú o polovicu menej voličov. Ľudovci ich vytlačili na okraj a v diskusii o azylovom zákone prebrali už aj ich radikálny jazyk.
Podľa prieskumu OGM si takmer polovica Rakúšanov myslí, že slobodní sa nevedia vo vláde presadiť. Haiderovci sú poslední, kto by mal chuť riskovať volebný debakel. Možno posledný v ich politickej existencii.
MIRIAM ZSILLEOVÁ