Stretnutie súdruhov - čínsky prezident Chu Ťin-tchao a kubánsky prezident Fidel Castro so zaťatou päsťou. FOTO - REUTERS
Stretol sa tam s najstarším komunistickým matadorom, Fidelom Castrom. Ten ho prijal na vozíčku, koleno dolámané v októbri si bude 78-ročný vodca liečiť ešte dlho. Na stretnutí bol aj Fidelov pravdepodobný nástupca, mladší brat Raul a najviac sa malo hovoriť o čínskych investíciách.
Kuba stojí na pokraji krachu a prvá prezidentská návšteva z Číny po 11 rokoch dáva komunistickému režimu nádej, že sa z mizérie dostane. Život na Kube je pre jej obyvateľov stále ťažší. Vypínanie dodávok elektrickej energie, nedostatok základných potravín, prenasledovanie politických odporcov, nedávno Castro zrušil dolár ako oficiálne platidlo. Od roku 2002 je na Kube menej turistov, všetko zhoršili vysoké ceny ropy a hurikány.
Kubánske médiá preto nadšene privítali posledných verných spojencov. S prezidentovou delegáciou pricestovalo aj 200 podnikateľov. Noví dobrodinci by mohli v jedinom komunistickom štáte na západnej pologuli nahradiť podporu Sovietskeho zväzu.
Je to predovšetkým nikel, čo čínskeho prezidenta pritiahlo na Kubu, píše z Havany korešpondent BBC. Niklové bane začali budovať ešte sovietski inžinieri, ale nestihli ich dokončiť. Teraz by bane mohli dokončiť čínski súdruhovia.
Castro už minulý týždeň povedal, že chce zdvojnásobiť vývoz niklu, chválil Čínu ako motor svetovej ekonomiky a tvrdil, že Číňania zatienia Spojené štáty.
Kuba od konca osemdesiatych rokov strácala podporu spriatelených režimov - začal to Gorbačov a postupne hospodársku výmenu s Kubou - v skutočnosti to bola podpora - zastavili aj ostatné socialistické štáty.
Castro teraz očakáva oveľa väčšiu a pestrejšiu výmenu tovarov z Číny, ako tomu bolo doposiaľ, keď dovážali hlavne ryžu a bicykle a do najľudnatejšej krajiny vyvážali cukor a nikel.
Hoci oficiálne komuniké z rokovaní komunistických prezidentov je po obsahovej stránke rovnako súdružsky vyprázdnené ako v osemdesiatych rokoch, neznamená to, že oba štáty idú rovnakým smerom.
Čína umožňuje súkromné podnikanie a dala viac právomocí regiónom, zatiaľ čo Kuba centralizuje a na plánovanej socialistickej ekonomike nič nemení. Oba režimy tak spája už len vedúca úloha komunistickej strany a vzájomne výhodný obchod.
MAREK CHORVATOVIČ